Брзо лизгање на Зимските олимписки игри 2010 - 5000 m за мажи

Брзо лизгање на
Зимските олимписки игри 2010
500 m   мажи   жени
1000 m   мажи   жени
1500 m   мажи   жени
3000 m       жени
5000 m   мажи   жени
10000 m   мажи    
Штафетна трка   мажи   жени
Квалификации


Натпреварите во трката на 5000 m во брзо лизгање во машка конкуренција на Зимските олимписки игри 2010 се одржаа на 13 февруари, со почеток во 12:00 по месно време (UTC-8)[1].

Олимписки првак стана Свен Крамер од Холандија, кој постави нов Олимписки рекорд, со време од 6:14,60.

Рекорди

уреди
Светски рекорд   Свен Крамер 6:03,32 Калгари, Канада 17 ноември 2007
Олимписки рекорд   Јохем Јутдехаге 6:14,60 Солт Лејк Сити, САД 9 февруари 2002

Освојувачи на медали

уреди
Злато Сребро Бронза
  Свен Крамер   Ли Сонг Хун   Иван Скобрев

Наводи

уреди
  1. „Speed Skating at the 2010 Vancouver Winter Games: Men's 5,000 metres“. Sports Reference. Архивирано од изворникот на 18 April 2020. Посетено на 8 November 2019.

Надворешни врски

уреди