Брзо лизгање на Зимските олимписки игри 2010 - 3000 m за жени

Брзо лизгање на
Зимските олимписки игри 2010
Speed skating pictogram.svg
500 m   мажи   жени
1000 m   мажи   жени
1500 m   мажи   жени
3000 m       жени
5000 m   мажи   жени
10000 m   мажи    
Штафетна трка   мажи   жени
Квалификации


Натпреварите во трката на 3000 m во брзо лизгање во женска конкуренција на Зимските олимписки игри 2010 се одржаа на 14 февруари во Ричмонд, со почеток во 13:00 по локално време (UTC-8).

РекордиУреди

Светски рекорд   Синди Класен 3:53,34 Калгари, Канада 18 март 2006
Олимписки рекорд   Клаудија Пехштајн 3:57,70 Солт Лејк Сити, САД 10 февруари 2002

Освојувачи на медалиУреди

Злато Сребро Бронза
  Мартина Скабликова   Штефани Бекерт   Кристина Гровс

Надворешни врскиУреди