Брзо лизгање на Зимските олимписки игри 2010 - 1500 m за жени

Брзо лизгање на
Зимските олимписки игри 2010
Speed skating pictogram.svg
500 m   мажи   жени
1000 m   мажи   жени
1500 m   мажи   жени
3000 m       жени
5000 m   мажи   жени
10000 m   мажи    
Штафетна трка   мажи   жени
Квалификации


Натпреварите во трката на 1500 m во брзо лизгање во женска конкуренција на Зимските олимписки игри 2010 се одржаа на 21 февруари, со почеток во 13:00 по месно време (UTC-8)[1].

Олимписка пшрвенка стана Холанѓанката Ирен Вуст.

РекордиУреди

Светски рекорд   Синди Класен 1:51,79 Солт Лејк Сити, САД 20 ноември 2005
Олимписки рекорд   Ани Фризингер 1:52,02 Солт Лејк Сити, САД 20 февруари 2002

Освојувачи на медалиУреди

Злато Сребро Бронза
  Ирен Вуст   Кристина Гровс   Мартина Сабликова

НаводиУреди

  1. „Speed Skating at the 2010 Vancouver Winter Games: Women's 1,500 metres“. sports-reference.com. Архивирано од изворникот на 18 April 2020. Посетено на 4 February 2018.

Надворешни врскиУреди