Брзо лизгање на Зимските олимписки игри 2010 - 1500 m за жени

Брзо лизгање на
Зимските олимписки игри 2010
500 m   мажи   жени
1000 m   мажи   жени
1500 m   мажи   жени
3000 m       жени
5000 m   мажи   жени
10000 m   мажи    
Штафетна трка   мажи   жени
Квалификации


Натпреварите во трката на 1500 m во брзо лизгање во женска конкуренција на Зимските олимписки игри 2010 се одржаа на 21 февруари, со почеток во 13:00 по месно време (UTC-8)[1].

Олимписка пшрвенка стана Холанѓанката Ирен Вуст.

Рекорди уреди

Светски рекорд   Синди Класен 1:51,79 Солт Лејк Сити, САД 20 ноември 2005
Олимписки рекорд   Ани Фризингер 1:52,02 Солт Лејк Сити, САД 20 февруари 2002

Освојувачи на медали уреди

Злато Сребро Бронза
  Ирен Вуст   Кристина Гровс   Мартина Сабликова

Наводи уреди

  1. „Speed Skating at the 2010 Vancouver Winter Games: Women's 1,500 metres“. sports-reference.com. Архивирано од изворникот на 18 April 2020. Посетено на 4 February 2018.

Надворешни врски уреди