Брзо лизгање на Зимските олимписки игри 2010 - 1500 m за мажи

Брзо лизгање на
Зимските олимписки игри 2010
500 m   мажи   жени
1000 m   мажи   жени
1500 m   мажи   жени
3000 m       жени
5000 m   мажи   жени
10000 m   мажи    
Штафетна трка   мажи   жени
Квалификации


Натпреварите во трката на 1500 m во брзо лизгање во машка конкуренција на Зимските олимписки игри 2010 се одржаа на 20 февруари, со почеток во 13:00 по месно време (UTC-8)[1].

Златниот медал го освои Марк Туитерт од Холандија.

Рекорди

уреди
Светски рекорд   Шани Дејвис 1:41,04 Солт Лејк Сити, САД 9 декември 2009
Олимписки рекорд   Дерек Пара 1:43,95 Солт Лејк Сити, САД 19 февруари 2002

Освојувачи на медали

уреди
Злато Сребро Бронза
  Марк Туитерт   Шани Дејвис   Хавард Боко

Наводи

уреди
  1. „Speed Skating at the 2010 Vancouver Winter Games: Men's 1,500 metres“. Sports Reference. Архивирано од изворникот на 18 April 2020. Посетено на 8 November 2019.

Надворешни врски

уреди