Брзо лизгање на Зимските олимписки игри 2010 - 1500 m за мажи

Брзо лизгање на
Зимските олимписки игри 2010
Speed skating pictogram.svg
500 m   мажи   жени
1000 m   мажи   жени
1500 m   мажи   жени
3000 m       жени
5000 m   мажи   жени
10000 m   мажи    
Штафетна трка   мажи   жени
Квалификации


Натпреварите во трката на 1500 m во брзо лизгање во машка конкуренција на Зимските олимписки игри 2010 се одржаа на 20 февруари, со почеток во 13:00 по локално време (UTC-8)[1].

Златниот медал го освои Марк Туитерт од Холандија.

РекордиУреди

Светски рекорд   Шани Дејвис 1:41,04 Солт Лејк Сити, САД 9 декември 2009
Олимписки рекорд   Дерек Пара 1:43,95 Солт Лејк Сити, САД 19 февруари 2002

Освојувачи на медалиУреди

Злато Сребро Бронза
  Марк Туитерт   Шани Дејвис   Хавард Боко

НаводиУреди

  1. „Speed Skating at the 2010 Vancouver Winter Games: Men's 1,500 metres“. Sports Reference. Архивирано од изворникот на 18 April 2020. Посетено на 8 November 2019.

Надворешни врскиУреди