Брзо лизгање на Зимските олимписки игри 2010 - 500 m за жени

Брзо лизгање на
Зимските олимписки игри 2010
Speed skating pictogram.svg
500 m   мажи   жени
1000 m   мажи   жени
1500 m   мажи   жени
3000 m       жени
5000 m   мажи   жени
10000 m   мажи    
Штафетна трка   мажи   жени
Квалификации


Натпреварите во трките на 500 m во брзо лизгање во женска конкуренција на Зимските олимписки игри 2010 се одржале на 16 февруари, со почеток во 13:00 по локално време (UTC-8) во спортскатас сала Ричмонд[1].

Олимписка првенка стана Ли Санг Хва од Јужна Кореја, а светската рекордерка Џени Волф заврши втора.

РекордиУреди

Светски рекорд   Џени Волф 37,00 Солт Лејк Сити, САД 11 декември 2009
Олимписки рекорд   Катриона Лемеј Дон 37,30 Солт Лејк Сити, САД 12 февруари 2002

Освојувачи на медалиУреди

Злато Сребро Бронза
  Ли Санг Хва   Џени Волф   Ванг Беисјинг

НаводиУреди

  1. „Speed Skating at the 2010 Vancouver Winter Games: Women's 500 metres“. sports-reference.com. Архивирано од изворникот на 17 April 2020. Посетено на 4 February 2018.

Надворешни врскиУреди