Брзо лизгање на Зимските олимписки игри 2010 - 1000 m за мажи

Брзо лизгање на
Зимските олимписки игри 2010
Speed skating pictogram.svg
500 m   мажи   жени
1000 m   мажи   жени
1500 m   мажи   жени
3000 m       жени
5000 m   мажи   жени
10000 m   мажи    
Штафетна трка   мажи   жени
Квалификации


Натпреварите во трката на 1000 m во брзо лизгање во машка конкуренција на Зимските олимписки игри 2010 се одржаа на 17 февруари, со почеток во 13:00 по локално време (UTC-8)[1].

Златниот медал го освои Американецот Шани Дејвис.

РекордиУреди

Светски рекорд   Шани Дејвис 1:06,42 Солт Лејк Сити, САД 7 март 2009
Олимписки рекорд   Герард ван Велде 1:07,18 Солт Лејк Сити, САД 16 февруари 2002

Освојувачи на медалиУреди

Злато Сребро Бронза
  Шани Дејвис   Мо Тае Бум   Чед Хендрик

НаводиУреди

  1. „Speed Skating at the 2010 Vancouver Winter Games: Men's 1,000 metres“. Sports Reference. Архивирано од изворникот на 17 April 2020. Посетено на 8 November 2019.

Надворешни врскиУреди