Брзо лизгање на Зимските олимписки игри 2010 - 5000 m за жени

Брзо лизгање на
Зимските олимписки игри 2010
500 m   мажи   жени
1000 m   мажи   жени
1500 m   мажи   жени
3000 m       жени
5000 m   мажи   жени
10000 m   мажи    
Штафетна трка   мажи   жени
Квалификации


Натпреварите во трката на 5000 m во брзо лизгање во женска конкуренција на Зимските олимписки игри 2010 се одржаа на 24 февруари, со почеток во 13:00 по месно време (UTC-8)[1]. Во натпреварите учествуваа 16 лизгачки од 9 земји.

Златниот медал го освои Мартина Сабликова од Чешка, поставувајќи нов рекорд на патеката, со време од 6:50,92.

Рекорди

уреди
Светски рекорд   Матина Сабликова 6:45,61 Солт Лејк Сити, САД 11 март 2007
Олимписки рекорд   Клаудија Пехштајн 6:46,91 Солт Лејк Сити, САД 23 февруари 2002

Освојувачи на медали

уреди
Злато Сребро Бронза
  Мартина Сабликова   Штефани Бекерт   Клара Хјус

Наводи

уреди
  1. „Speed Skating at the 2010 Vancouver Winter Games: Women's 5,000 metres“. sports-reference.com. Архивирано од изворникот на 17 April 2020. Посетено на 4 February 2018.

Надворешни врски

уреди