Брзо лизгање на Зимските олимписки игри 2010 - 5000 m за жени

Брзо лизгање на
Зимските олимписки игри 2010
Speed skating pictogram.svg
500 m   мажи   жени
1000 m   мажи   жени
1500 m   мажи   жени
3000 m       жени
5000 m   мажи   жени
10000 m   мажи    
Штафетна трка   мажи   жени
Квалификации


Натпреварите во трката на 5000 m во брзо лизгање во женска конкуренција на Зимските олимписки игри 2010 се одржаа на 24 февруари, со почеток во 13:00 по локално време (UTC-8)[1]. Во натпреварите учествуваа 16 лизгачки од 9 земји.

Златниот медал го освои Мартина Сабликова од Чешка, поставувајќи нов рекорд на патеката, со време од 6:50,92.

РекордиУреди

Светски рекорд   Матина Сабликова 6:45,61 Солт Лејк Сити, САД 11 март 2007
Олимписки рекорд   Клаудија Пехштајн 6:46,91 Солт Лејк Сити, САД 23 февруари 2002

Освојувачи на медалиУреди

Злато Сребро Бронза
  Мартина Сабликова   Штефани Бекерт   Клара Хјус

НаводиУреди

  1. „Speed Skating at the 2010 Vancouver Winter Games: Women's 5,000 metres“. sports-reference.com. Архивирано од изворникот на 17 April 2020. Посетено на 4 February 2018.

Надворешни врскиУреди