Богдан Диклиќ (Бјеловар, 1 август 1953) српски глумец.

Богдан Диклиќ

Биографија

уреди

Во неговиот роден град, тој бил глумец аматер. Основно и средно училиште завршил во Бјеловар. Во 1972 година се запишал на глумечка игра на Факултетот за драмски уметности во Белград во класата на Огњенка Милиќевиќ.

Станал популарен по значајната улога во филмот „Национална класа“ (1979). Глумел и во филмовите „Мајстори, мајстори“ (1980), „Вариола вера“ (1982 година), „Маратонците го трчаат почесниот скут“ (1982 година), „Невидено чудо“ (1984 година), „Октоберфест“ (1987 година), „Центар за собирање“. (1989), „Три билети за Холивуд“ (1993 година), „Лаење на ѕвездите“ (1998 година), „Буре барут“ (1999 година ), „Малиот свет“ (2003 година)

Глумел и на телевизија во сериите: „Со грлото во јагодите“ (1976), „Сијамски“ (1981 година), „Камионџии 2“ (1983 година), „ Избришан простор “ (1985 година), „Балкан експрес“ (1989), „Отворени врати“ (1995).

Од 1975 година до 1995 година бил постојан член на Народниот театар во Белград и играл во претставите: „Калигула“ (Стипијан), „Војна и мир“ (Пјер Бажухов), „Како ти се допаѓа“ (Оливер), „Невоља поради умот“ (Молчалин), г-ѓа министерка“ (Перо Калиниќ), „Орестија“ (Егист), „Тартиф“, „Тартиф, к. г), „Покондирана тиква“ (Ружичиќ).

Во 1995 година станал член на ЈДП во Белград, каде играл во претставите „Белградска трилогија“ (Душан), „Молиер, уште еден живот“, „Италијанска ноќ“ (Алфонсо), а во Белградскиот драмски театар играл во претставата „Пандорината кутија“ (Андријан).

Играл и во претставата „Оксиморон“ на Култниот театар во Белград.

Во театарот „Ѕвездара“ играл во претставите „Професионалец“ (Теодор Крај), „Женски бакнеж“ (Молина), „Смешна страна на музиката“ (Тапанар).

Добитник е на бројни награди и признанија за театарски и филмски улоги.

Во 2009 година, Друштвото на филмски уметници на Србија му ја доделило наградата „Павле Вуисиќ“ за неговиот севкупен придонес во филмската уметност.[1] Објавено во 2011 година. книгата „За глумење без глума“.[2] Живее и работи во Белград. Тој бил оженет со Дијана Маројевиќ, српска глумица и професорка на Факултетот за драмски уметности во Белград.[3][4]

Филмографија

уреди
Филмографија на
Год. Назив Улога
1970.
1975. Атентатот во Сараево - 1976. Мост на девојка Партизан - 1976. Љубовта на војникот Борко Тумба - 1976. Грло од јагода Божа Чомбе - 1977. Гледање ТВ (ТВ серија) - 1977. Под истрага Падавичар - 1977. Мирис на диви цвеќиња Репортер - 1978. Невестите доаѓаат Јаков - 1978. Враќање на отпишаните) (ТВ серија) [(ТВ серија) Џулс - 1979. Поделба Предраг Степанчев - 1979. Кој ден - 1979. Национална класа Милја
1979. Бифе Титаник Стјепан Ковић
1980.
1980. Мајстори, мајстори! инспектор Симиќ - 1981. Куќа и гостин - 1981. Смрт на полковник Кузмановиќ Синиша - 1981. Ерогена зона Страхиња Кострешевиќ - 1981. сијамски Наставник по историја - 1981. Сок од слива Волк - 1981. Дунавска база Филип Гербер - 1981. Светозар Марковиќ Павле Михаиловиќ - 1982. Маратонците го трчаат почесниот круг Мирко Топаловиќ - 1982. Сабинјанке Ричард Вудворд - 1982. Вариола вера Мед - 1983. Во кампот д-р Грегор - 1983. Балкан експрес Ернест - 1984. Стефица Цвек во вилиците на животот - 1984. Како пораснаа жителите на Горњи Јауковац Буџони - 1984. Се најдобро за починатиот Буџони - 1984. Пет мртви адреси - 1984. Камионџии возат повторно Даночен работник - 1984. Невидено чудо инженер - 1984. Детето Репортер - 1984. Камионџии 2 Судски извршител - 1984. Во вилиците на животот Пипо - 1984. Балкански шпион - 1984. Крај на војната Алојзије
1985. Ова не е мојот живот, ова е само привремено - 1985. Избришан простор (ТВ серија) Крњо - 1985. Тајванска Канаста Драженко - 1985. И ќе помине Михајло „Мишел“ - 1985. Јагоди во грло Бог - 1985. Потребни се тројца за да се биде среќен Јозо - 1986. Of the Golden Apple Аљоша - 1986. Волонтери Попот - 1986. Како да се преживее до првиот Зденко - 1986. Патување до Вучјак - 1986. Мечка 007 - 1987. Камп Ниш Германски наредник - 1987. Веќе виден Професор по есперанто - 1987. Крајот на кралот - 1987. Секогаш спремни жени Пера - 1987. Во име на народот Тодор - 1987. Љубовта на Бланка Колак Локо - 1987. Октоберфест Вања - 1988. Haustorche - 1988. Jackdaw Директор на училиште - 1988. Азра - 1988. Тајната на манастирската ракија Бранко - 1988. Браќа по мајка - 1988. Балкан експрес 2 Ернест - 1989. Битката за Косово Левчанин - 1989. Специјално издание Јова Маливук - 1989. Центар за собирање Петар - 1989. Како не успеа рокенролот бесплатно
1989. Балкан експрес 2 Ернест
1990.
1990. Источно од исток - 1990. Професионалецот Теја Крај - 1990. Да се ​​сакаме 3 - 1991. Бродот плови до Шангај Инженер Воја Марковиќ - 1991. Холивуд или пропаст Сценарист - 1992. Напад на Собранието Библиотекар - 1992. Ние не сме ангели Пол - 1992. Проклета Америка Ристивоје / Шинтер, келнер - 1992. Девојка со светилка Демијан - 1992. Црн бомбардер Голема глава - 1992. Прв пат со татко ми наутро Благајник Мика - 1992. Тито и јас Протекување - 1993. Три холивудски билети Живадин - 1993. Броз и јас (ТВ серија) Протекување - 1993. Полесен случај на смрт - 1994. Дневник на навреда 1993 Раководител на одделение Вукајиќ - 1994. Ниту на небото ниту на земјата Светислав - 1994. Ќе биде подобро Мика - 1995. Театарот на Србите - 1995. Пакет зделка Душан Марковиќ - 1995. Урнебесна трагедија Јоја - 1994-1995 година. Отвори врата Светислав Бата Анѓелиќ - 1996. Горе-долу д-р Периќ - 1997. Мојата татковина - 1998. Штрајк во ткаење на килими - 1998. Лаење на ѕвездите Ѓуро Драгиќевиќ - 1998. Буре барут Јова, возач на Фолксваген - 1999. Бел костум Машиновозач
1999. Точкови Ћорић
2000.
2001. Нормални луѓе асистент - 2001. Ничија земја српски офицер - 2001. Апсолутна сто Раша Кнежевиќ - 2001. Рондо (ТВ филм) д-р Петровиќ - 2002. Зуење во главата психолог - 2002. Не дај Боже поголемо зло Таткото на Хан - 2002. Состојба на мртвите Келнер Милан - 2002. Кордон Борко - 2003. Поткровје - 2003. Burning Fire Заем - 2003. Малиот свет Помлад наредник Кос - 2004. Разбојништво на Третиот Рајх Соседот на Главоњин - 2004. Пад во рајот Портер во театарот - 2004. Секс, пиење и крвопролевање - 2004. Сиво црвен камион свештеник - 2004. Дишете длабоко Милош - 2004. Лифт Железничар - 2005. Ѕвезди на љубовта Габриел - 2006. Грбавица] ] Крап - 2006. Караула Полковник Раде Орхидеја - 2006. Залудно спиење - 2007. Стапица д-р Лукиќ - 2007. Одмор, заслужуваш Милја - 2007. С. ЗА. С. - Спаси ги нашите души Блеки - 2007. Миле против транзиција Професорот Дитрих - 2007. Четврти човек полковник - 2008. Турнеја Командант ЗНГ
2009. Последна аудијенција
2010.
2010. Седумдесет и два дена Јоја - 2011. Турнеја (ТВ серија) Командант - 2011. Игра на вистината Таткото на Вања - 2012. Ноќни бродови Означи - 2013. Отвори врата Светислав Бата Анѓелиќ - 2013. Одбрана и заштита <! - овде „одбрана“ бидејќи прашањето е хрватското име, а српскиот е одбраната -> Славко - 2013. Фалсификатор адвокат - 2014. Мамарош Пера - 2015. Чизми генерал Палигориќ - 2015. Животот е труба свештеник - 2016. Лажен сведок Зијад Хаџиќ - 2016. Се најдобро Томо - 2016. Игла под прагот Дондо - 2016. Име: Добрица, презиме: непознато Бериќ - 2016. Санта Марија дела поздрав (филм) Светозар Милетиќ - 2017. Санта Марија дела поздрав (ТВ серија) Светозар Милетиќ - 2018. Јужен ветер Лазар Мараш - 2018. Корени Тодор Тошиќ - 2018. Впечатен во рекет инженер Макс - 2019. Сенки над Балканот Обрад Савковиќ - 2019. Вујко нови хоризонти Сорос - 2020. [] Тајкун (ТВ серија) Професор Кашанин

Наводи

уреди
  1. РТС, 20. август 2009: Богдану Диклићу награда „Павле Вуисић“
  2. Служимо се и преварама на сцени („Политика“, 17. фебруар 2011)
  3. „Na ovoj slici je bivša supruga Bogdana Diklića: Važila je za jednu od najlepših žena u Srbiji i danas OVAKO izgleda!“. zena.blic.rs. 18. 9. 2017. Посетено на 11. 4. 2020. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)
  4. „Dijana je jedna od najlepših glumica na ovim prostorima, a njena lepota POTPUNO JE PRIRODNA“. zena.blic.rs. 25. 2. 2018. Посетено на 11. 4. 2020. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date= (help)

Надворешни врски

уреди