„Лаење на ѕвездите“ (српски: Лајање на звезде) — филм на режисерот Здравко Шотра, првпат прикажан на 1 јануари 1998 година. Главните улоги ги играат: Драган Миќановиќ, Наташа Шолак, Никола Ѓуричко, Велимир-Бата Живојиновиќ, Никола Симиќ и Игор Первиќ.[2]

„Лаење на ѕвезде“
РежисерЗдравко Шотра[1]
ПродуцентКомуна филм, Радио-телевизија Србија
МузикаВојкан Борисављевиќ
Премиера1998.
Времетраење95 мин.
ЗемјаЈугославија
ЈазикСрпски јазик

Опис на филмот уреди

Дејството на филмот „Лаење на ѕвезди “ се одвива во мал провинциски град во 1963. година. Јунаците на оваа духовна приказна се yчениците и наставниците од една провинциска гимназија и одделението IV-2. Нивните случки се препознатливи и блиски на секој кој има претства за среношколскиот живот, ама сепак се и многу лични. Главниот јунак е Михаило Кнежевиќ кој со духот, интелигенцијата и со знаењето се издигнува меѓу останатите ученици, а често и и над професорите. Нему школското знаење не му е проблем, но неговиот проблем е девојката од класот која се обидува да ја освои. Главниот соперник му е брат му, момче кое веќе знае да заработува пари, па училиштето не му е потребно. Тука е и ученикот кој се расфрлува со сила и кога професорот по физичко воспитување фанатично ги тренира за боксерски шампион, сè додека не се врати во престолнината по загубен меч со свиткан опаш. Еден од учениците е „златно дете“ за професорите, а умилкувач за другарите. Најмногу се оние кои поседуваат оскудно знаење и се обидуваат да го надоместат со трикови и досетки. Сликовито се претставени ликовите на професорите кои секој на свој начин, е малку „луд“. Нервозниот директор не знае што му е потешко: дали да ги смири немирните ученици или лудите професори. „Учениците ќе си заминат, а професорите ми остануваат“, се жали директорот.[3]

Наводи уреди

  1. „Лајање на звезде“. РТС. Посетено на 25. 1. 2020. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  2. РТС, In memoriam Милован Витезовић - Лајање на звезде (пристапено на 23.3.2022)
  3. РТС, In memoriam Милован Витезовић - Лајање на звезде (пристапено на 23.3.2022)

Надворешни врски уреди