Јужен ветер (филм)

Јужен ветерсрпски филм на продуцентските куќи Режим, Арт Виста и Архангел студио, на режисерот на Милош Аврамовиќ, по сценариото на Милош Аврамовиќ и Петар Михајловиќ.

Јужен ветер
Жанр криминалистички  трилер
Режија Милош Аврамовиќ
Сценарио Милош Аврамовиќ
Петар Михајловиќ
Продуцент Милош Аврамовиќ 
Зоран Цветановиќ
извршен продуцент
Татјана Жежељ Гојковиќ
Главни улоги Милош Биковиќ
Драган Бјелогрлиќ
Миодраг Радоњиќ
Јована Стојилковиќ
Сценографија Јована Цветковиќ
Камера

Иван Костиќ

Монтажа

Лазар Предојев

Издавачка куќа

Архангел Студио
Режим Белград
Арт Виста 

Филмски центар Србија

Година

2018.

Времетраење

125 минути

Земја
Јазик

 Србија
српски
бугарски
турски


IMDB

Филмот, премиерно е прикажан на 25 август 2018 година на Филмските средби во Ниш, каде што освои 4 награди. Се прикажува во кината од 25 октомври, 2018 година. По Србија, филмот почна да се прикажува ширум Европа и светот.

Небојша Глоговац во овој филм, ја одигра неговата последна филмска улога.

Од филмот ќе настане и истоимената ТВ серија, која продолжува со работа по настаните од филмот за РТС, чие снимање е планирано за март 2019. година, а прикажување за времена сезоната 2019/2020 година.

Работа Уреди

Иако во секоја смисла исклучително поволна и потенцијално многу исплатлива, геостратешка позиција на Србија во текот на историјата предизвикало многу повеќе негативност за луѓето кои живееле на овој простор. Во текот на последните неколку децении, ваквата ситуација ја условила Србија да направи, „раскрсница на патот“, и дефинитивно да се најде т.н. „патот до дрогата“, кој ги спојува Блискиот Исток со земјите од Европа. Постојат безброј верзии на кои дрогата, најтешката болест на современите друштва, може да влијае на животот на луѓето, како и оние кои се директно поврзани за неа, криминалци и зависници, така и оние кои по игра на случајност се вклучуваат во оваа "игра". Филмот „Јужен ветер“ сака да каже една од овие верзии.

Во животот на Петар Мараш, младиот припадник на белградската автомобилска мафија, работите почнуваат да добиваат нов смисол. Го напушта  родителскиот дом и со долгогодишната девојка Софија да се исселува во својот нов стан. Кланот чијшто е припадник е раководен од искусниот „Цар“, којшто добро „работи“. Работата е уиграна, пари има доволно за сите, а полицијата не им прави проблем.

Сето тоа ќе се промени кога Мараш случајно украде погрешна кола. Наскоро, Мараш доаѓа во директен конфликт со шефот на друг клан - Голуб.

Улоги Уреди

Глумец Улога
Милош Биковиќ Петар Мараш
Небојша Глоговац Голуб
Драган Бјелогрлиќ Драгослав „Цар“
Миодраг Радоњиќ Бача
Милош Тимотијевиќ Ступар
Јована Стојилковиќ Софија
Богдан Диклиќ Лазар Мараш
Срѓан Тодоровиќ Јани
Јасна Ѓуричиќ Петровата мајка
Александар Берчек Црвени
Лука Грбиќ Ненад Мараш
Христо Шопов Дмитар Митевски
Нела Михајловиќ Драголавовата жена
Ивајло Захариев Христо Митевски
Исидора Граѓанин Љубовницата на Христо
Славиша Чуровиќ Рајко
Филип Хајдуковиќ Драгославовиот син
Милан Никитовиќ Човек на станицата
Денис Абдула Бугарски крадец на автомобил
Новак Билбија Паја
Романа Царан Продавач на трафика
Даниел Ковачевиќ
Милан Никитовиќ Полициски службеник
Љубомир Николиќ Шеф на обезбедување
Милош Петровиќ Шеф на обезбедување
Душан Радовиќ
Жарко Степанов Слаткар
Слободан Тешиќ
Габриела Пејчев Бугарска пејачка
Игор Ангелов Цариник

Извори Уреди

Наводи Уреди