Бледско Езеро

Бледско Езеро (словенечки: Blejsko jezero) — ледничко езеро во Јулиските Алпи во северозападна Словенија. Езерото се наоѓа во склоп на истоимената општина Блед. Оддалечено е 55 км од Љубљана.

Бледско Езеро
Blejsko jezero
Lake Bled from the Mountain.jpg
Поглед на езерото со Бледскиот Остров
ПодрачјеЈулиски Алпи
Координати46°21′52″N 14°05′41″E / 46.36444° СГШ; 14.09472° ИГД / 46.36444; 14.09472Координати: 46°21′52″N 14°05′41″E / 46.36444° СГШ; 14.09472° ИГД / 46.36444; 14.09472
Сливни земјиСловенија
Најг. должина2120 км
Најг. ширина1380 км
Површина&100000000000000014499991,45 км2
Најг. длабочина29,5 м
Надм. височина475 м
ОстровиБледски Остров
Населени местаБлед

Езерото е долго 2.120 метри, широко 1.380 метри со најголема длабочина од 30,6 метри. Езерото е опкружено со планини и шуми. На северниот брег од езерото се наоѓа средновековен замок. Во средината од езерото се наоѓа островот Блед, единствениот природен остров во Словенија. На островот се наоѓаат неколку градби од најзначајна е црквата изградена во XV век.

Бледско езеро на зима.

Надворешни врскиУреди