Општина Блед

Општина Блед (словенечки: Občina Bled) — општина во областа Горењска, северозападна Словенија. Седиште е популарното туристичко гратче Блед, сместено на бреговите на Бледското Езеро.

Општина Блед
Občina Bled
Грб на Општина Блед
Грб
Местоположба во Словенија
Местоположба во Словенија
Земја Словенија
СедиштеБлед
Управа
 • ГрадоначалникЈанез Фајфар (незав.)
Површина
 • Вкупна72 км2 (28 ми2)
Население (2010)[1]
 • Вкупно8,113
 • Густина0,11/км2 (0,29/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02)
Мреж. местоbled.si

Општината е создадена во октомври 1994 г. Во прво време опфаќала поголем број населени места, но во јуни 2006 г. е намалена на само 38 % од изворната територија со создавањето на Општина Горје.[2]

Населени местаУреди

Познати личностиУреди

Родени во Блед
Живееле во Блед

НаводиУреди

  1. „Municipality of Bled“. Place Names. Statistical Office of the Republic of Slovenia. Посетено на 21 December 2012.
  2. Milenković, Aleksandar (2007). „Vzpostavitev lokalne samouprave v Republiki Sloveniji v številkah“ [The Establishment of the Local Self-Government in the Republic of Slovenia in Numbers] (PDF) (словенечки). Statistical Office of the Republic of Slovenia. стр. 17. ISBN 978-961-239-131-7.
  3. http://www.olympic.org/en/content/Olympic-Athletes/All-Athletes/Athletes-CN-to-CZ/-IZTOK-COP-/
  4. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2011-06-14. Посетено на 2018-01-17.

Надворешни врскиУреди