Бикол

регион на Филипините
(Пренасочено од Бикол (регион))

Бикол Регионот или Биколандија е еден од 17-те региони на Филипините. Сместен е на Биколскиот полуостров којсе наоѓа на југоисточниот дел на островот Лузон и некои други помали острови. Главен административен центар е градот Легаспи Сити.

Регион V
Бикол
регион
Местоположба во Филипините
Местоположба во Филипините
Координати:
CountryФилипини
Островкс група{{{island_group}}}
Админ. центарЛегаспи Сити, Албај
Површина
 • Вкупна17,632,5 км2 (6,807,9 ми2)
Население ({{{population_as_of}}})
 • Вкупно4,674,855
 • Густина270/км2 (690/ми2)
Часовен појасPST (UTC+8)
ISO 3166PH-05
Покраини6
Градови7
Општини107
Барангаи3.471
Конг. окрузи14
ЈазициБикол, Албајано, Масбатењо, Ринконада, Пандан Бикол, Тагалог

Административна поделба Уреди

Бикол е составен од 6 покраини и 7 градови.

Покраина Главен град Население
(2000)
Површина
(км2)
Густина
(на км2)
Албај Легаспи Сити 1.090.907 2.552,6 427,4
Северен Камаринес Дает 458.840 2.112,5 217,2
Јужен Камаринес Пили 1.551.549 5.266,8 294,6
Катандуанес Вирак 215.356 1.511,5 142,5
Масбате Масбате Сити 707.668 4.047,7 174,8
Сорсогон Сорсогон Сити 650.535 2.141,4 303,8
 
Политичка карта на Бикол Регионот

Поврзано Уреди