Виру (естонски: Võru, германски: Werro, руски: Выру) — град и општина во југоисточниот дел на Естонија, со население од 12,430 жители, и зафаќа површина од 13.24 км2. Градот се наоѓа во округот Виру.

Виру
Град
Општина
Võru city centre at night.
Võru city centre at night.
Знаме на ВируГрб на Виру
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Estonia" does not existМестоположба на градот на картата на Естонија
Координати:
Земја Естонија
Округ Виру
Основање21 август 1784
Површина
 • Вкупна13,24 км2 (511 ми2)
Надм. вис.&1000000000000002000000020 м
Население (2016)
 • Вкупно12.430
 • Густина1.099,2/км2 (28,470/ми2)
Етнички состав
 • Естонци92%
 • Руси6%
 • other2%
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Мреж. местоvoru.ee

Историја уреди

Виру бил основан на 21 август 1784 година, во времето на царицата Катерина II.

Клима уреди

Климатски податоци за Виру(1981–2010)
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Највисока забележана °C (°F) 9.6
(49.3)
12.4
(54.3)
18.0
(64.4)
26.9
(80.4)
30.7
(87.3)
33.5
(92.3)
35.2
(95.4)
35.6
(96.1)
29.9
(85.8)
22.2
(72)
13.3
(55.9)
11.2
(52.2)
35.6
(96.1)
Прос. висока °C (°F) −1.9
(28.6)
−1.8
(28.8)
3.3
(37.9)
11.1
(52)
17.7
(63.9)
20.7
(69.3)
23.2
(73.8)
21.7
(71.1)
15.7
(60.3)
9.5
(49.1)
2.8
(37)
−0.9
(30.4)
10.1
(50.2)
Сред. дневна °C (°F) −4.6
(23.7)
−5.1
(22.8)
−0.8
(30.6)
5.9
(42.6)
11.9
(53.4)
15.5
(59.9)
18.0
(64.4)
16.6
(61.9)
11.3
(52.3)
6.3
(43.3)
0.5
(32.9)
−3.3
(26.1)
6.1
(43)
Прос. ниска °C (°F) −7.2
(19)
−8.4
(16.9)
−4.2
(24.4)
1.1
(34)
6.1
(43)
10.5
(50.9)
13.0
(55.4)
11.9
(53.4)
7.5
(45.5)
3.5
(38.3)
−1.7
(28.9)
−5.8
(21.6)
2.2
(36)
Најниска забележана °C (°F) −35.8
(−32.4)
−35.6
(−32.1)
−26.7
(−16.1)
−12.5
(9.5)
−5.4
(22.3)
0.2
(32.4)
1.7
(35.1)
3.5
(38.3)
−3.8
(25.2)
−14.4
(6.1)
−21.9
(−7.4)
−34.6
(−30.3)
−35.8
(−32.4)
Прос. врнежи мм (ин) 46
(1.81)
34
(1.34)
36
(1.42)
30
(1.18)
52
(2.05)
84
(3.31)
80
(3.15)
86
(3.39)
62
(2.44)
64
(2.52)
51
(2.01)
47
(1.85)
665
(26.18)
Прос. релативна влажност (%) 87 85 79 70 67 73 74 78 82 86 88 89 80
Сред. бр. сончеви часови месечно 25.9 57.5 121.9 184.8 261.0 246.6 271.5 228.2 137.2 78.1 29.4 16.7 1.659
Извор: Estonian Weather Service[1][2][3][4]

Население уреди

Етничка група 1970[5] 1979[6] 1989[7] 2000[8] 2011[9]
arv % arv % arv % arv % arv %
Население 15398 100 16767 100 17496 100 14879 100 12667 100
Естонци 12307 79,93 13783 82,20 14985 85,65 13414 90,15 11651 91,98
Руси 2277 14,79 2378 14,18 1934 11,05 1112 7,47 804 6,35
Украинци 312 2,03 261 1,56 249 1,42 99 0,67 64 0,51
Белоруси 112 0,73 96 0,57 90 0,51 44 0,30 30 0,24
Финци 91 0,59 77 0,46 81 0,47 61 0,41 40 0,32
Латвијци 30 0,19 30 0,18 35 0,20 23 0,15 14 0,11
Останати 269 1,75 142 0,85 122 0,70 126 0,85 64 0,51

Култура уреди

Фолклорниот фестивал Виру се одржува секоја година во јули од 1995 година.

Наводи уреди

  1. „Climate normals-Temperature“. Estonian Weather Service. Посетено на 28 September 2016.
  2. „Climate normals-Precipitation“. Estonian Weather Service. Посетено на 28 September 2016.
  3. „Climate normals-Humidity“. Estonian Weather Service. Посетено на 28 September 2016.
  4. „Climate normals-Sunshine“. Estonian Weather Service. Посетено на 28 September 2016.
  5. Население районов, городов и поселков городского типа Эстонской ССР : по данным Всесоюзной переписи населения на 15 января 1970 года. Таллинн, 1972.
  6. Eesti Vabariigi maakondade, linnade ja alevite rahvastik. 1. osa, Rahvaarv rahvuse, perekonnaseisu, hariduse ja elatusallikate järgi : 1989. a. rahvaloenduse andmed : statistikakogumik. Tallinn, 1990, lk. 27
  7. Eesti Vabariigi maakondade, linnade ja alevite rahvastik. 1. osa, Rahvaarv rahvuse, perekonnaseisu, hariduse ja elatusallikate järgi : 1989. a. rahvaloenduse andmed : statistikakogumik. Tallinn, 1990, lk. 32
  8. Päring Statistikaameti andmebaasist
  9. Päring Statistikaameti andmebaasist

Надворешни врски уреди