Арбанаси (Горно Село)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Арбанаси

Карта

Местоположба 41°25′12″N 21°32′0″E / 41.42000° СГШ; 21.53333° ИГД / 41.42000; 21.53333
Основни податоци
Место Горно Село
Општина Долнени
Тип

 населба


Период непознат период
Портал „Археологија“

Арбанасиархеолошко наоѓалиште во прилепското село Горно Село. Претставува населба од непознат период. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека на границата со селото Дупјачани, во истоимениот потес селаните наоѓале остатоци од градежен материјал и „црквани знаци“.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоња, Београд 1998
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.
  3. Заштита на Орлов Камен - антички град на кралството Пелагонија