Бревчина (Горно Село)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Бревчина

Карта

Местоположба 41°25′12″N 21°32′0″E / 41.42000° СГШ; 21.53333° ИГД / 41.42000; 21.53333
Основни податоци
Место Горно Село
Општина Долнени
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Бревчинаархеолошко наоѓалиште во прилепското село Горно Село. Претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на 1 км северно од селото, каде во подножјето на ридот Сурун се среќаваат фрагменти од керамички садови, тегули, имбрекси и друг градежен материјал. Најдени се и монети.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоња, Београд 1998
  3. Заштита на Орлов Камен - антички град на кралството Пелагонија