Орлов Камен (Горно Село)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Орлов Камен

Карта

Местоположба 41°25′12″N 21°32′0″E / 41.42000° СГШ; 21.53333° ИГД / 41.42000; 21.53333
Основни податоци
Место Горно Село
Општина Долнени
Тип

 населба


Период раноантичко време
Портал „Археологија“

Орлов Камен или Мал Сурунархеолошко наоѓалиште во прилепското село Горно Село. Претставува населба од раноантичко време. За ова наоѓалиште се смета дека живеела заедница на македонско античко население кое е дел од кралството Пелагонија. Оваа заедница на македонски антички жители уживале во широките визури кон отвореното пелагониско поле, кон светилиштето на Аполон на доминантниот врв Трескавец, но и кон врвот Мокров - Солунска Глава. Јужно од градот, на западното подножје на доминантниот Голем Сурун, на чиј врв се наоѓала кула за набљудување и алармирање на населението, пак, била расположена некрополата.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Заштита на Орлов Камен - антички град на кралството Пелагонија
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоња, Београд 1998
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.