Асаница (Горно Село)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Асаница

Карта

Местоположба 41°25′12″N 21°32′0″E / 41.42000° СГШ; 21.53333° ИГД / 41.42000; 21.53333
Основни податоци
Место Горно Село
Општина Долнени
Тип

 некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Асаницаархеолошко наоѓалиште во прилепското село Горно Село. Претставува некропола од римско време. Според податоците од жителите, на ова наоѓалиште, кој е во близината на селото, биле најдени римски монети, делови од накит и статуетка со претстава на Меркур, сите изработени од бронза. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Прилеп.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоња, Београд 1998