Ризоец (Горно Село)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Ризоец

Карта

Местоположба 41°25′12″N 21°32′0″E / 41.42000° СГШ; 21.53333° ИГД / 41.42000; 21.53333
Основни податоци
Место Горно Село
Општина Долнени
Тип

 некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Ризоецархеолошко наоѓалиште во прилепското село Горно Село. Претставува некропола од римско време. Се наоѓа на околу 300 м северно од селото, каде е откриен гроб со богати прилози (садови од керамика и бронза) кои се чуваат во Заводот и музеј во Прилеп.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоња, Београд 1998