Сурун (Горно Село)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Сурун

Карта

Местоположба 41°25′12″N 21°32′0″E / 41.42000° СГШ; 21.53333° ИГД / 41.42000; 21.53333
Основни податоци
Место Горно Село
Општина Долнени
Тип

 некропола


Период хеленистичко време
Портал „Археологија“

Сурунархеолошко наоѓалиште во прилепското село Горно Село. Претставува некропола од хеленистичко време. Се наоѓа во подножјето на истоимениот рид, оддалечен околу 500 м северно од селото, каде се откриени 5 македонски робници издлабени во карпа, со кремирани покојници. Сите се со подолг ходник, претсобје и гробна просторија. Од гробни прилози биле најдени фрагменти од керамички садови и метални предмети.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоња, Београд 1998
  3. Заштита на Орлов Камен - антички град на кралството Пелагонија