Грамаѓе (Горно Село)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Грамаѓе

Карта

Местоположба 41°25′12″N 21°32′0″E / 41.42000° СГШ; 21.53333° ИГД / 41.42000; 21.53333
Основни податоци
Место Горно Село
Општина Долнени
Тип

 утврдување


Период хеленистичко време
Портал „Археологија“

Грамаѓеархеолошко наоѓалиште во прилепското село Горно Село. Претставува утврдување од хеленистичко време. Се наоѓа 1,5 км југозападно од селото и западно од Златоврв, каде се наоѓаат остатоци од ѕидови на утврдување.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. ISBN 9989649286.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоња, Београд 1998
  3. Заштита на Орлов Камен - антички град на кралството Пелагонија