Андонис Самарас (грчки: Αντώνης Σαμαράς) (роден на 23 мај 1951 во Атина , Грција) е грчки политичар и поранешен министер за надворешни работи од 1989 до 1990 и од 1990 до 1992.

Андонис Самарас
Αντώνης Σαμαράς
Водач на опозицијата
 Грција
На должноста
Стапил
30 ноември 2009
Претходник Јоргос Папандреу
Наследник нема
Нова Демократија
На должноста
Стапил
30 ноември 2009
Претходник Костас Караманлис
Наследник нема
Министер за економија и финансии
На должноста
2 јули 1989 – 12 октомври 1989
Министер за надворешни работи
На должноста
23 ноември 1989 – 16 февруари 1990
Претходник Јоргос Папуљас
Наследник Јоргос Папуљас
На должноста
11 април 1990 – 13 април 1992
Претходник Јоргос Папуљас
Наследник Константинос Мицотакис
Министер за култура
На должноста
8 јануари 2009 – 7 октомври 2009
Претходник Михалис Лијапис
Наследник Павлос Геруланос
Лични податоци
Роден(а) 23 мај 1951
Грција
Националност Грк
Партија Нова Демократија
Деца Лена, 18; Костас, 11
Живеалиште Грција
Установа Амхерст Колеџ
Занимање политичар
Професија економист
Вероисповед Православен христијанин
Портал http://www.samarasantonis.gr

Самарас е силен противник на идејата зборот Македонија да се содржи во името на Република Македонија, и поради тоа ја напуштил владата на Мицотакис во 1992, односно поради несогласувањето со неjзината попустлива политика. Тој е голем противник на какви било преговори со Република Македонија.

Самарас е пратеник во Европскиот парламент од Европската Народна Партија[1]

Од 8 јануари 2009 тој е повторно назначен за министер, овој пат како министер за култура.[2] Бил министер за култура до ноември 2009.

Според Антонис Самарас, Република Македонија во иднина нема да постои како самостоjна држава.[3] Исто така, тој тврди дека ЕУ нема да ја принудува Грција да го признае уставното име на Република Македонија.[4]

На 29 ноември 2009 избран е за престседател на грчката партија Неа Демократиа[5][6]. На 20 јуни 2012 Андонис Самарас станал премиер на Грција.

Наводи уреди

  1. Биографиjа Архивирано на 2 февруари 2009 г. и негови прашања во парламентот (дански)
  2. Список[мртва врска] на новите министри (дански)
  3. Разговорот со Самарас[мртва врска]
  4. Грчки министер го претскажал распадот на Македонија во Российская газета (руски)
  5. „Ο Αντώνης Σαμαράς νέος πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας“. ТА НЕА. 30 ноември 2009. Посетено на 2009-11-30. (грчки)
  6. Антонис Самарас избран водачом греческой оппозиции во РИА Новости (руски)

Надворешни врски уреди