Алушта

град во Крим

Alushta (руски и украински: Алу́шта; кримскотатарски: Aluşta) — град на јужното крајбрежје на Република Крим, Русија. Основан е во VI век од византискиот цар Јустинијан I, а денес е одморалиштен град. Сместен е на брегот на Црното Море, по патниот правец од Гурзуф за Судак, како и на линијата „Кримски тролејбус“.

Алушта
Алушта / Aluşta
Град
Поглед на Алушта
Знаме на АлуштаГрб на Алушта
Алушта is located in Crimea
Алушта
Алушта
Местоположбан на Алушта во Крим
Координати: 44°40′2″N 34°23′52″E / 44.66722° СГШ; 34.39778° ИГД / 44.66722; 34.39778Координати: 44°40′2″N 34°23′52″E / 44.66722° СГШ; 34.39778° ИГД / 44.66722; 34.39778
Земја Русија (де факто)
 Украина (де јуре)
Република Крим
ОпштинаАлушта
Површина
 • Вкупна6,983 км2 (2,696 ми2)
Надм. вис.&1000000000000005000000050 м
Население
 • Вкупно29.781
 • Густина4.264,78/км2 (1,104,570/ми2)
Часовен појасMSK (UTC+4)
Пошт. бр.98500 — 98519
Повик. бр.+380-6560
Поранешно имеАлустон (до XV в.)
Мреж. местоhttp://www.alushta.crimea.ua/
Плоштад во Алушта

Подрачјето на Алушта се одликува со карпест терен поради близината до Кримските Планини. Има остатоци од византиска одбранбена кула и џеновска тврдина од XV век, од која води потекло самиот град. Во византиско време градот се нарекувал „Алустон“, а подоцна Џеновјание го нарекувале „Луста“. Делото „Кримски сонети“ на Адам Мицкевич е посветено на Алушта.

Во 1910 г, во Алушта живееле 544 Евреи, или околу 13% од населението. Во 1939 г. се свеле на 251 човек, сочинувајќи само 2,3% од гадот. Во 1941 г. Германците го окупирале градот и ги истрелале сите Евреи, заедно со комунистите и партизаните.[1]

Како и целиот Крим, припадноста на градот е предмет на спор помеѓу Русија и Украина, која сè уште ја смета за сопствена територија.[2]

Збратимени градови уреди

Алушта е збратимена со следниве градови:

Наводи уреди

  1. http://www.yadvashem.org/untoldstories/database/index.asp?cid=615
  2. Александар Турчинов (20 март 2014). „Декларація "Про боротьбу за звільнення України" (Декларација „За борбата за ослободување на Украина")“. Дума на Украина. Посетено на 24 април 2014.

Надворешни врски уреди