Острови во Тувалу

список на статии на Викимедија

Островите во Тувалу се административните единици или окрузи од кои е составена државата. Тувалу има вкупно девет острови, од кои шест се атоли. Бидејќи секој атол има уште по неколку малечки островчиња, државата има повеќе од 124 острови и мали островчиња.

Најмал од деветте острови е Ниулакита, кој бил ненаселен до 1949 година. Поради тоа, тој не се сметал за посебна административна единица, туку како дел од Ниутао. Најмалку 11 острови се населени.

ОстровиУреди

  
остров
атол
главно
село
вкупно
копно
(км2)
вкупно
површина
(км2)
население
(попис 2002)
мин. бр. на
острви
број на
села
местоположба
Атоли
Фунафути Ваијаку 2,40 277 4 492 30 9 8°31′S 179°13′E / 8.517° S; 179.217° E / -8.517; 179.217
Нанумеја Нанумеја 3,87 22 664 5 2 05°41′S 176°09′E / 5.683° S; 176.150° E / -5.683; 176.150
Нуи Танраке 2,83 17 548 21 4 07°13′29″S 177°09′37″E / 7.22472° S; 177.16028° E / -7.22472; 177.16028
Нукуфетау Сававе 2,99 145 586 33 2 08°00′S 178°22′E / 8.000° S; 178.367° E / -8.000; 178.367
Нукулаелае Фангауа 1,82 43 393 15 2 09°22′52″S 179°51′08″E / 9.38111° S; 179.85222° E / -9.38111; 179.85222
Ваитупу Асау 5,60 10 1 591 9 7 07°28′S 178°41′E / 7.467° S; 178.683° E / -7.467; 178.683
Острови
Нануманга Тонга 3,00 3,00 589 51) 2 06°20′S 176°25′E / 6.333° S; 176.417° E / -6.333; 176.417
Ниулакита Ниулакита 0,40 0,40 35 1 1 10°45′S 179°30′E / 10.750° S; 179.500° E / -10.750; 179.500
Ниутао Кулија 2,53 2,53 663 41) 2 06°06′S 177°16′E / 6.100° S; 177.267° E / -6.100; 177.267
Тувалу Ваијаку 25,44 520 9 561 124 34  
1) главен остров со помали островчиња во лагуна без излез на море.

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди