Вајаку

(Пренасочено од Ваијаку)

Вајаку (тувалски: Vaiaku) — село на островот Фонгафале, на атолот Фунафути во државата Тувалу. Сите згради на админитрацијата и единствениот хотел во Тувалу, Vaiaku Langi Hotel, се наоѓаат во ова село. Вајаку има население од 516 жители, додека атолот Фунафути има 4492 и е главен град на Тувалу.

Вајаку
Vaiaku
село
Местоположба на островот Фонгафале на Фунафути
Местоположба на островот Фонгафале на Фунафути
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 502: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Tuvalu" nor "Шаблон:Location map Tuvalu" existsМестоположба во Тувалу
Координати: 08°31′16″S 179°11′54″E / 8.52111° S; 179.19833° E / -8.52111; 179.19833Координати: 08°31′16″S 179°11′54″E / 8.52111° S; 179.19833° E / -8.52111; 179.19833
ДржаваТувалу
АтолФунафути
ОстровФонгафале
Население (2002)
 • Вкупно516

ПоврзаноУреди