Ниутао е остров во Тувалу и еден од окрузите во земјата. Ниутао според пописот од 2002 година имал население од 663 жители и главно село е Кулија.

Ниутао
Niutao
Остров
Сателитска снимка на островот.
Сателитска снимка на островот.
Ниутао is located in Тувалу
Ниутао
Ниутао
Местоположба во Тувалу
Координати: 06°06′30″S 177°20′29″E / 6.10833° S; 177.34139° E / -6.10833; 177.34139Координати: 06°06′30″S 177°20′29″E / 6.10833° S; 177.34139° E / -6.10833; 177.34139
ДржаваТувалу
Население (2002)
 • Вкупно663

ГеографијаУреди

На островот има две мали езерца или бари. Поголемото езерце има три островчиња во него. На островот има две села, Кулија и Теава, а главно село е Кулија. Исто така, на Ниутао има училиште, манеапа, црква, пошта, три бунара, гробишта и болница. Околу островот има корален гребен кој го отежнува сообраќајот и трговијата.

НаселениеУреди

Њутон (1967)[1] проценил во 19 век дека Ниутао има население од 450 жители. Покрај тоа, за островот се дале и следните проценки:

Муреј 1866 Витми 1870 Морзби 1872 Гил 1872 Попис 1963
700 360 417 417 797
Неројатна надпроценка 100 на други острови
мисионер мисионер Капетан Морзби мисионер

Во 1949 островот бил пренаселен и дел од луѓето се преселиле на ненаселениот Ниулакита. Според пописот од 2002 година, на островот функционирале следните села: Кулија со 224 жители и Теава со 439 жители.

СообраќајУреди

На островот има мрежа на асфалтирани и неасфалтирани патишта. На островот нема железничка или аеродром.

Значајни личностиУреди

  • Тому Сионе, поранешен генерален гувернер на Тувалу и претседател на Собранието.
  • Тавау Теи, премиер на Тувалу и Министер за природни ресурси.

НаводиУреди

  1. W.F. Newton, The Early Population of the Ellice Islands, 76(2) (1967) The Journal of the Polynesian Society, 197-204.

ПоврзаноУреди