Координати: 9°23′S 179°51′E / 9.383° S; 179.850° E / -9.383; 179.850

Фангауа (тувалски: Fangaua) — главното село на атолот Нукулаелае во Тувалу и има население од околу 393 жители.

ПоврзаноУреди