Нукуфетау (тувалски: Nukufetau) — атол во Тувалу и еден од деветте окрузи на државата. САД во 19 век тврделе дека атолот е под нивна управа, но во 1979 година стапил на сила договорот за пријателство. Според пописот од 2002 година, островот имал 586 жители разселени на околу 33 островчиња.

Нукуфетау
Nukufetau
атол
Поглед кон Нукуфетау
Поглед кон Нукуфетау
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Тувалу" does not existМестоположба во Тувалу
Координати: 08°00′S 178°30′E / 8.000° ЈГШ; 178.500° ИГД / -8.000; 178.500
CountryТувалу
Население (2002)
 • Вкупно586
Човек од Нукуфетау во 1831.

Островчиња уреди

Атолот е составен од следите островчиња:

Најголемо островче е Мотулало, на Сававе има село и основно училиште.

Значајни личности уреди

Поврзано уреди