Нукуфетау (тувалски: Nukufetau) — атол во Тувалу и еден од деветте окрузи на државата. САД во 19 век тврделе дека атолот е под нивна управа, но во 1979 година стапил на сила договорот за пријателство. Според пописот од 2002 година, островот имал 586 жители разселени на околу 33 островчиња.

Нукуфетау
Nukufetau
атол
Поглед кон Нукуфетау
Поглед кон Нукуфетау
Нукуфетау is located in Тувалу
Нукуфетау
Нукуфетау
Местоположба во Тувалу
Координати: 08°00′S 178°30′E / 8.000° S; 178.500° E / -8.000; 178.500Координати: 08°00′S 178°30′E / 8.000° S; 178.500° E / -8.000; 178.500
CountryТувалу
Население (2002)
 • Вкупно586
Човек од Нукуфетау во 1831.

ОстровчињаУреди

Атолот е составен од следите островчиња:

Најголемо островче е Мотулало, на Сававе има село и основно училиште.

Значајни личностиУреди

ПоврзаноУреди