Нануманга или Нанумага е остров во Тувалу и еден од окрузите на државата. Нануманга има вкупна површина од 3 километри квадратни и вкупно население од 589 жители според пописот од 2002.

Нануманга
Nanumanga
Остров
Сателитска снимка на Нануманга
Сателитска снимка на Нануманга
Нануманга is located in Тувалу
Нануманга
Нануманга
Местоположба во Тувалу
Координати: 06°20′S 176°25′E / 6.333° ЈГШ; 176.417° ИГД / -6.333; 176.417Координати: 06°20′S 176°25′E / 6.333° ЈГШ; 176.417° ИГД / -6.333; 176.417
ДржаваТувалу
Површина
 • Вкупна3 км2 (1 ми2)
Население (2002)
 • Вкупно589
 • Густина200/км2 (510/ми2)
ДемонимНануманганец

ГеографијаУреди

На островот има три лагуни, од кои најголема е Ваијатоа и има четири островчиња. На островот има мангровски шуми и сува вегетација. Околу островот има корален гребен што го отежнува сообраќајот и риболовот.

’РтовиУреди

На север се наоѓа ’ртот Те Каупапа, додека на југ се наоѓа ’ртот Те Папа.

СелаУреди

На островот се наоѓаат две села: Тонга со население од 308 жители и Токелау со население од 281 жител. Основното училиште е вика Лотохони.

ПоврзаноУреди