Танраке (тувалски: Tanrake) — село во Тувалу. Селото се наоѓа на атолот Нуи, поточно на островчето Фенуа Тапу.

НаселениеУреди

2000 (процена) 2009 (пресметка)
400 366

НаводиУреди

ПоврзаноУреди

Координати: 7°14′45″ S; 177°08′49″ E / 7.24583° S; 177.147° E / -7.24583; 177.147