Ваитупу (тувалски: Vaitupu) — атол во Тувалу и еден од деветте окрузи на државата. Овој атол е најголем во Тувалу и има вкупна површина од 5,6 километри квадратни. Островот има мочурливи предели, како и мангровни шуми, а опколн е со корален гребен и има голема лагуна.

Ваитупу
Vaitupu
атол
Поглед кон Ваитупу
Поглед кон Ваитупу
Карта на Ваитупу од 1931
Карта на Ваитупу од 1931
Ваитупу is located in Тувалу
Ваитупу
Ваитупу
Местоположба во Тувалу
Координати: 07°28′S 178°41′E / 7.467° S; 178.683° E / -7.467; 178.683Координати: 07°28′S 178°41′E / 7.467° S; 178.683° E / -7.467; 178.683
ДржаваТувалу
Население (2002)
 • Вкупно1.591

ОстровиУреди

Ваитупу e атол составен од 9 мали островчиња:

Населени местаУреди

Единственото село на Ваитупу е составено од две населби: Асау и Тумасеу. Во селото има црква, основно училиште, најмалку една гостинска куќа и пошта.

ТуризамУреди

На Ваитупу и Тувалу може да се пристигне преку со приватни бродови или преку владините тури од Фунафути. На островот има патеки и гостинска куќа за туристи.

Значајни личностиУреди

ПоврзаноУреди