Тонга (Тувалу)

За истоимената држава видете Тонга.

Тонга е село во Тувалу.

НаселениеУреди

Со население од вкупно 358 жители, Тонга е седмо најнаселено село во Тувалу.

МестоположбаУреди

Тонга се наоѓа на островот Нануманга.

ПоврзаноУреди

Координати: 6°17′S 176°19′E / 6.283° S; 176.317° E / -6.283; 176.317