Никулаелае (тувалски: Nukulaelae) — атол во Тувалу и еден од окрузите во државата. Нукулаелае, според пописот од 2002 година, имал население од 393 жители. Атолот има овална форма и е составен од најмалку 15 островчиња. На атолот функционира основното училиште Фаикимуа.

Нукулаелае
Nukulaelae
атол
Нукулаелае гледан од вселената.
Нукулаелае гледан од вселената.
Островите на Нукулаелае
Островите на Нукулаелае
Нукулаелае is located in Тувалу
Нукулаелае
Нукулаелае
Местоположба во Тувалу
Координати: 09°22′52″S 179°51′08″E / 9.38111° S; 179.85222° E / -9.38111; 179.85222Координати: 09°22′52″S 179°51′08″E / 9.38111° S; 179.85222° E / -9.38111; 179.85222
ДржаваТувалу
Население (2002)
 • Вкупно393

ПолитикаУреди

За разлика од останатите окрузи на Тувалу, Нукулаелае има само еден член во парламентот на Тувалу, додека другите имаат по двајца. Моментален претставник на Нукулаелае во парламентот е Намолики Суалики.[1]

Значајни личностиУреди

НаводиУреди

  1. "Election Results Bring Changes", Tuvalu News, August 3, 2006

ПоврзаноУреди