Деми Мур (англиски: Demi Moore) е американска актерка. Својата популарност ја стекнала со учество во филмовите: Дух, Непристојна понуда и Стриптиз. Таа била омажена за актерот Брус Вилис, со кој имаат три ќерки. Во 2005 година, по разводот со Вилис, се омажила со шеснаесет години помладиот актер Ештон Качер.

Деми Мур
Demi Moore 2010 Time 100 Shankbone.jpg
Деми Мур во 2010 година
Роден(а)Деми Мур
11 ноември 1962
Ново Мексико, САД
ЗанимањеАктерка
Активен1981–денес
СопружникФреди Мур (1980–1985)
Брус Вилис (1987–2000)
Ештон Качер (2005–2013)