Бетмен (филм од 1989)

Бетмен (англиски: Batman) е филм од 1989 година за фиктивниот јунак „Бетмен“ од DC стриповите. Тим Бартон е режисер на филмот, во кој главните улоги ги толкуваат: Мајкл Китон како Бетмен, Џек Николсон, Ким Бесинџер и Роберт Вул. Филмот е прв од филмскиот серијал на Бетмен на Warner Brothers и ја раскажува сторијата за романсата помеѓу Брус Вејн (го игра Китон) и Вики Вејл (ја игра Бејсингер). Исто така, во филмот се прикажува борбата на Бетмен против злосторникот познат како „Џокер“ (го игра Николсон).

„Бетмен“
РежисерТим Бартон
ПродуцентПитер Губер
Џон Питерс
Michael Uslan
Benjamin Melniker
СценаристBatman Created by:
Бил Фингер (Uncredited)
Боб Кејн
Screenplay:
Сем Хем (also story)
Warren Skaaren
Џонатан Гемс (Uncredited)
Charles McKeown (Uncredited)
Главни улогиМајкл Китон
Џек Николсон
Ким Бејсингер
Robert Wuhl
МузикаScore:
Дени Елфман
Original Songs:
Prince
КинематографијаRoger Pratt
МонтажаRay Lovejoy
ДистрибутерWarner Bros. Pictures
Премиера23 јуни 1989
Времетраење126 минути
Земја САД
ЈазикАнглиски
Буџет$48,000,000
Бруто заработка$411.35 милиони
СледенБетмен се враќа