Јура (департман)

департман во Франција

Јура или Жира (француски и франкопровансалски: Jura) — департман во регионот Бургундија-Франш Конте, источна Франција. Наречен е по планинскиот венец Јура кој преминува и во соседна Швајцарија.

Јура
Jura
департман
JuraFlag.svgГрб на Јура
Местоположба на Јура во Франција
Местоположба на Јура во Франција
ЗемјаФранција
РегионБургундија-Франш Конте
ПрефектураЛон ле Соње
ПотпрефектуриДол
Сен Клод
Управа
 • Прет. на Ген. советЖерар Баји
Површина1
 • Вкупна4.999 км2 (1,930 ми2)
Најг. вис.&100000000000012000000001.200 м
Најм. вис.&10000000000000200000000200 м
Население (2016)
 • Вкупно260.517
 • Густина52/км2 (130/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Департ. бр.39
Окрузи3
Катони17
Општини494

Историја уреди

Низ историјата, Јура била во состав на Слободната Грофовија Бургундија, на француски позната како Франш Конте. Нејзин главен град бил Дол сè до освојувањето на областа од страна на Луј XIV, кога управата е преместена во Безансон. Денес Дол е потпрефектура, односно втор град по управна важност.

Веќе во XIII во две третини од Јура се говорел посебен дијалект на франкопровансалскиот јазик, кој се задржал во руралните средини и во XX век.

Јура е меѓу првобитните 83 департмани воведени во 1790 г. по Француската револуција. Создаден е со одвојување на дел од некогашната покраина Франш Конте. Управно седиште (префектура) на департманот е градот Лон ле Соње.

Население уреди

Ова е бројното движење на населението на департманот Јура, почнувајќи од 1801 година:

Население во минатото
ГодинаНас.±% год.
1801288.151—    
1806300.050+0.81%
1821301.768+0.04%
1831312.504+0.35%
1841316.884+0.14%
1851313.299−0.11%
1861298.053−0.50%
1872287.634−0.32%
1881285.263−0.09%
1891273.028−0.44%
1901261.288−0.44%
1911252.713−0.33%
1921229.062−0.98%
1931229.109+0.00%
1936220.797−0.74%
1946216.386−0.20%
1954220.202+0.22%
1962225.682+0.31%
1968233.547+0.57%
1975238.856+0.32%
1982242.925+0.24%
1990248.759+0.30%
1999250.857+0.09%
2010261.534+0.38%
2016260.587−0.06%
Извор:[1]

Географија уреди

Департманот денес е во состав на регионот Бургундија-Франш Конте и се граничи со департманите Ду, Горна Сона, Златниот Брег, Сона и Лоара и Ен во Франција, како и кантонот Во во Швајцарија на исток.

Планините на венецот Јура се одликуваат со шумовити падини, за разлика од Алпите, кои се кршести и каменливи.

Во планинските прадели на департманот има многу езера, од кои најголемото Шален, долго 3, а широко 1 км. Покрај природните езера, има и акумулации како што е Вуглан, едно од најголемите вештачки езера во Франција.

Клима уреди

Климата на Јура е мошне разновидна, зависно од надморската височина. Котлините се умерени, но високите планински долини имаат сурови зими.

Стопанство уреди

Јура е винарски крај. Тукашните вина, како што е жолтото (vin jaune), се необични по тоа што се слични на шери, одлежувајќи под „цвет“ од квасец на површината. Се прават од домородните сорти грозје како савањин. Други се пулсар, трусо и шардоне.

Во департманот нема значајни индустриски заводи. Има неколку града од скромна големина, а стопанството е земјоделско. Во отсуство на крупни производители, развиено е занаетчиството и другите малостопански дејности.

Туризам уреди

Туризмот е најзастапен на венецот Јура, каде се развиени планинарството и зимските спортови.

Поврзано уреди

Наводи уреди

Надворешни врски уреди

46°40′30″N 5°33′14″E / 46.675° СГШ; 5.554° ИГД / 46.675; 5.554