Јосиф Полошки

Митрополитот г. Јосиф (роден во Скопје на 21 јануари 1982) ја возглавува Полошката епархија која ги опфаќа градовите Тетово и Гостивар.

Osvetuvanje na temel - Preobraženie vo Ciglana (Јосиф).jpg
Полошки митрополит
На должноста
3 ноември 2013 – во служба
Претходник нема
Наследник нема
Лични податоци
Роден(а) 21 јануари 1982

Скопје
Националност Македонец
Професија Митрополит на МПЦ-ОА
Вероисповед Православен христијанин

ЖивотописУреди

Јосиф Полошки е роден на 21 јануари 1982 година во Скопје. По завршувањето на основното образование, во 1997 година, се запишал во Македонската православна богословија: „Св. Климент Охридски” во Скопје, која ја завршил во 2002 година. Веднаш потоа го започнал монашкиот подвиг во братството на Бигорскиот манастир, а воедно, како вонреден студент се запишал на Православниот Богословски факултет: “Св. Климент Охридски” во Скопје, каде дипломирал во 2010 година, со одбрана на дипломскиот труд: “Богородица – почеток на Новиот завет”. Замонашен е на 10 септември 2003 година од страна на неговиот надлежен Архиереј, Митрополитот дебарско-кичевски, господин Тимотеј. Следната, 2004 година бил ракоположен во ѓаконски чин. За еромонах бил ракоположен на денот на манастирската слава на Бигорската обител, на 7 јули 2006 година. На 28 јуни 2012 година бил избран за Епископ Велички и бил поставен за викар на Скопската епархија, со која раководел Архиепископот охридски и македонски, господин господин Стефан.

По смртта на митрополитот Полошко-кумановски Кирил и делењето на епархијатра на две, на 17 септември 2013 година[1], Епископот Велички Јосиф бил поставен за прв Митрополит на новоформираната Полошка епархија[2], односно бил хиротонисан на 3 ноември 2013 година во Соборниот храм „Св. Кирил и Методиј“ во Тетово.[3]

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди