Јован Таковски (Умлена, Беровско, 18 март 1942Скопје, 19 април 2023) — македонски теолог, свештеник, професор, преведувач[1][2].

Јован Таковски
Роден 18 март 1942
Умлена, Беровско
Починал 19 април 2023
Скопје
Националност Македонец
Занимање теолог, свештеник, професор, преведувач

Животопис уреди

Таковски е роден на 18 март 1942 година во с. Умлена, Беровско. Богословија завршил во Призрен, Богословски факултет во Белград (1967), Филолошки факултет во Скопје (1980), а постдипломски студии во Париз. Докторирал како прв доктор по теолошки науки на Богословскиот факултет „Св. Климент Охридски“ во Скопје. Работел во Богословијата и на Богословскиот факултет во Скопје. Бил декан (2001–2004) на Факултетот и визитинг професор (2006) при Мелбурншкиот универзитет во Австралија. Ракоположен за ѓакон (1973) и во свештенички чин (1993). Член на литературните преведувачи на Македонија. Автор на повеќе преводи и на научни прилози и одделни публикации. Учесник на научни трибини и собири во земјата и во странство[1].

Награди уреди

  • 2016 - Медал за заслуги за Македонија - за постигнатите исклучителни резултати од долгогодишната научна, образовна и книжевна дејност од областа на богословските науки.[3]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 Македонска енциклопедија, том II. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите. 2009. стр. 1111. ISBN 978-608-203-024-1.
  2. „Почина протојереј – ставорофор проф. д-р Јован Таковски“. МКД. 20.04.2023. Посетено на 27 октомври 2023. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)[мртва врска]
  3. „Претседателот Иванов го одликува Јован Таковски со „Медал за заслуги за Македонија". Канал 5. 07.12.2016. Посетено на 27 октомври 2023. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)