Јанис Бутарис

Јанис Бутарис (грчки: Γιάννης Μπουτάρης; р. 6 јануари 1942 година во Солун, Грција) — грчки стопанственик и градоначалник на Солун, по победата на изборите од 14 ноември 2010 г.

Јанис Бутарис
Yiannis Boutaris Drasi.jpg
Градоначалник на Солун
На должноста
Стапил
1 јануари 2011
Претходник Василис Папагеоргопулос
Лични податоци
Роден(а) 13 јуни 1942 (1942-06-13) (78 г.)[1]
Солун, Егејска Македонија, Грција
Партија независен
Установа Солунски универзитет
Винарски институт (Атина)
Занимање стопанственик, винар

По потекло, Бутарис е од Крушево, а неговото семејство живее во Битола, Македонија.[2] Се школувал во родниот град на Солунскиот универзитет, завршувајќи хемија[3], како и на Анадолскиот колеџ.

Бутарис е основач на винската компанија „Кир-Јани“. Главно поради своите тетоважи, обетката на едното уво, спротивставените ставови со митрополитот Антимос, често предизвикувал големи реакции кај националистите во градот, но и во Северна Грција. На чело на солунската општина дошол по поддршката на ПАСОК. По победата, тој изјавил дека еден од првите чекори ќе му биде да изгради споменик на основачот на современа Турција, Мустафа Кемал Ататурк, како и спомен обележје во чест на илјадниците Евреи кои биле убиени за време на германската окупација на градот[4].

НаводиУреди

  1. „Yannis Boutaris speaker profile“. IMIC 2012 conference. 15–16 February 2012. Посетено на 2013-11-05.
  2. „Телевизија Канал 5 Бутарис: Да не преовладее фанатизмот дека Македонија е грчка“. Посетено на 13 декември 2010.
  3. „Γιάννης Μπουτάρης Βιογραφικό σημείωμα υποψηφίου Δημάρχου Θεσσαλονίκης“. protovoulia2010.gr. Посетено на 15 November 2010.
  4. http://www.kirilica.com.mk

Надворешни врскиУреди