Јанис Бутарис (грчки: Γιάννης Μπουτάρης; р. 6 јануари 1942 година во Солун, Грција) — грчки стопанственик и градоначалник на Солун во периодот од 1 јануари 2011 до 31 август 2019 година.

Јанис Бутарис
Градоначалник на Солун
На должноста
1 јануари 2011 – 31 август 2019
Претходник Василис Папагеоргопулос
Наследник Константинос Зервас
Лични податоци
Роден(а) 13 јуни 1942(1942-06-13)(81 г.)[1]
Солун, Егејска Македонија, Грција
Партија независен
Установа Солунски универзитет
Винарски институт (Атина)
Занимање стопанственик, винар

Животопис уреди

По потекло, Бутарис е од Крушево, а неговото семејство живее во Битола, Македонија.[2] Се школувал во родниот град на Солунскиот универзитет, завршувајќи хемија[3], како и на Анадолскиот колеџ.

Градоначалник уреди

Бутарис е основач на винската компанија „Кир-Јани“. Главно поради своите тетоважи, обетката на едното уво, спротивставените ставови со митрополитот Антимос, често предизвикувал големи реакции кај националистите во градот, но и во Северна Грција. На чело на солунската општина дошол по поддршката на ПАСОК. По победата, тој изјавил дека еден од првите чекори ќе му биде да изгради споменик на основачот на современа Турција, Мустафа Кемал Ататурк, како и спомен обележје во чест на илјадниците Евреи кои биле убиени за време на германската окупација на градот[4].

Во 2012 година тој бил избран за „најдобар градоначалник на светот“ за месец октомври, од страна на Градоначалниците на Фондацијата, со седиште во Велика Британија. Во неговата програма пред изборите било вклучено реставрацијата на плоштадот Света Софија и плоштадот Елефтерија.

На 20 мај 2018 година бил лекуван во болница откако бил претепан од група грчки ултра-националисти, лути поради неговото појавување на настанот за сеќавање на грчките понтиски жртви од страна на Османлиите за време на Првата светска војна. Тврдокорните тврделе дека Бутарис дал контроверзна забелешка во врска со ова прашање („Не ме занима дали Кемал Ататурк убивал Грци или не“)[5]. Бутарис постојано ги лутел тврдокорните во Грција затоа што се обидел да ги олесни односите меѓу Грција и нејзините соседи и затоа што тој се спротивставувал на националистичките ставови во врска со спорот за името помеѓу Македонија и Грција, историјата на грчко-турските односи и холокаустот на Евреите во Грција[6][7][8][9]. Од друга страна тој е широко почитуван меѓу муслиманите и етничките Турци во Грција за неговите помирувачки напори во врска со грчко-турските односи, еврејската заедница и грчката левица.

Наводи уреди

  1. „Yannis Boutaris speaker profile“. IMIC 2012 conference. 15–16 February 2012. Посетено на 2013-11-05.
  2. „Телевизија Канал 5 Бутарис: Да не преовладее фанатизмот дека Македонија е грчка“. Посетено на 13 декември 2010.
  3. „Γιάννης Μπουτάρης Βιογραφικό σημείωμα υποψηφίου Δημάρχου Θεσσαλονίκης“. protovoulia2010.gr. Архивирано од изворникот на 2013-08-01. Посетено на 15 November 2010.
  4. „http://www.kirilica.com.mk“. Архивирано од изворникот на 2010-11-24. Посетено на 2010-11-23. Надворешна врска во |title= (help)
  5. Бутарис ги нарече Турците „браќа“, ултра-националистите за да го наведат, тие исто така лажно тврдеа дека Бутарис предложил да се преименува централната улица во Солун по Ататурк (роден во Солун во 1881 година). Планот на фанатиците беше да ги детекстуализираат неговите ставови и да го прикажат како предавник и покрај неговите напори да го направи Солун популарна дестинација и покрај фактот што им даде илјадници работни места на своите сограѓани. Во овој контекст тие изолираа фраза каде што беше запишан да наведува: " Кемал Ататурк беше основач на Република Турција. (...) Не ме занима дали Кемал Ататурк убивал Грци или што било друго ". Aristeia, 20 мај, 2018, [1] Архивирано на 22 мај 2018 г.
  6. Greek mayor (75) kicked and punched by 'far-right thugs' at WWI event. May 20, 2018, TheJournal.ie.
  7. BBC News, May 20, 2018, Претепан градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис.
  8. Јанис Бутарис хоспитализиран по нападот на настанот во знак на сеќавање на Грците масакрирани во Турција во раните 1900-ти , 20 мај 2018.
  9. Erickson, Amanda (20 May 2018). „Greece's most liberal mayor beaten by a bunch of far-right protesters“. Washington Post (англиски). ISSN 0190-8286. Посетено на 23 May 2018.

Надворешни врски уреди

Претходник
Василис Папагеоргопулос
Градоначалник на Солун
2011–2019
Наследник
Константинос Зервас