Глизе 581

(Пренасочено од Gliese 581)

Глизе 581 е ѕвезда која е црвено џуџе со спектрален тип M3V, лоцирана 20,3 светлосни години од Земјата. Нејзината маса е пресметана на околу третина од онаа на нашето Сонце, и е 87-ми најблизок познат ѕвезден систем до Земјата. Со набљудувања е откриено дека оваа ѕвезда има најмалку четири планети: Глизе 581 b, c, d, e.[9]

Глизе 581

{{{caption}}}
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0 (ICRS)
Соѕвездие Вага
Ректасцензија 15ч 19м &1000000000026825000000026,8250с[1]
Деклинација −07° 43′ &1000000000002020900000020,209″[1]
Привидна величина (V)10.56 to 10.58a
Особености
Спектрален типM3V[2]
B−V боен показател1.61[1]
Променлив типBYb
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)−9.5 ± 0.5[1] km/s
Сопствено движење (μ) RA: −1233.51[3] mas/yr
Dec.: −94.52[3] mas/yr
Паралакса (π)160.91 ± 2.62[3] mas
Растојание20.3 ± 0.3 ly
(6.2 ± 0.1 pc)
Апсолутна величина (MV)11.6[4]
Податоци
Маса0.31[5] M
Полупречник0.29[2] R
Површ. грав. (log g)4.92 ± 0.10[6]
Сјајност (болометричка)0.013[2] L
Температура3,480 ± 48[6] K
Металичност[M/H] = −0.33 ± 0.12[6]
Старост7 to 11 × 109[7][5] години
Други ознаки
HO Librae, HO Lib, BD−07°4003, GJ 581, HIP 74995, LFT 1195, LHS 394, LPM 564, LTT 6112, NLTT 39886, TYC 5594-1093-1, Wolf 562.[1][8]
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 V* HO Lib -- Variable Star, database entry, SIMBAD. Accessed on line 21 август, 2008.
  2. 2,0 2,1 2,2 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име bonfils.
  3. 3,0 3,1 3,2 van Leeuwen, F. (2007). „HIP 74995“. Hipparcos, the New Reduction. Strasbourg Astronomical Observatory. конс. 2008-08-16. 
  4. From apparent magnitude and parallax.
  5. 5,0 5,1 „Star: Gl 581“. Extrasolar Planets Encyclopaedia. конс. 2009-04-27. 0.31 Msun ... 8 (−1+3) Gyr 
  6. 6,0 6,1 6,2 Bean, J. L.; Benedict, G. F.; Endl, M.. Metallicities of M Dwarf Planet Hosts from Spectral Synthesis. „The Astrophysical Journal“ том  653 (1): L65–L68. doi:10.1086/510527. http://adsabs.harvard.edu/abs/2006ApJ...653L..65B. посет. 4 февруари 2007 г. 
  7. Selsis 3.4 page 1382 "lower limit of the age that, considering the associated uncertainties, could be around 7 Gyr", "preliminary estimate", "should not be above 10-11 Gyr"
  8. Entry 5594-1093-1, Tycho Catalogue, The Hipparcos and Tycho Catalogues, CDS ID I/239.
  9. Mayor et al.. The HARPS search for southern extra-solar planets,XVIII. An Earth-mass planet in the GJ 581 planetary system. „Astronomy and Astrophysics. http://obswww.unige.ch/~udry/Gl581_preprint.pdf. 

Надворешни врскиУреди