Глизе 581 d (Gliese 581 d или Gl 581 d) е вонсончева планета на околу 20 светлосни години во соѕвездието Вага. Поради неговата маса, која е околу осум пати поголема од масата на Земјата, планетата се класифицира како „супер-Земја“. Кон крајот на април 2009 новите истражувања потврдија дека оваа планета се наоѓа во таканаречениот животопогоден појас каде можно е дека постои протечна вода, па според тоа и живот.

Глизе 581 d
Вонсончева планета Список на вонсончеви планети

Споредба на големината на Глизе 581 d со Земјата и Нептун.
Матична ѕвезда
Ѕвезда Глизе 581
Соѕвездие Вага
Рекстацензија (α) 15ч 19м &1000000000000002600000026с
Деклинација (δ) −07° 43′ &1000000000000002000000020″
Привидна величина (mV) 10.55
Оддалеченост20.3 ± 0.3 сг
(6.2 ± 0.1 пс)
Спектрален тип M3V
Орбитални елементи
Голема полуоска(a) 0.22[1] ае
Занесување (e) 0.38 ± 0.09[1]
Орбитален период(P)66.8 ± 0.14[1][2] д
Аргумент на
перицентарот
(ω) 295 ± 28[2]°
Време напериастронот (T0) 2,452,936.9 ± 9.2[2] ЈД
Физички особености
Минимална маса(m sin i)7.09[1] M
Информации за откривањето
Време на откривање 24 април 2007
Откривач(и) Идри и др.
Метод на откривање радијална брзина
Место на октривање  Чиле
Статус на откривање објавено[2]
Во базите на податоци
Енциклопедија на вонсончеви планетиврска
SIMBADврска

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име mayor.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Udry, S.; Bonfils, X.; Delfosse, X.; Forveille, T.; Mayor, M.; Perrier, C.; Bouchy, F.; Lovis, C.; Pepe, F.; Queloz, D.; Bertaux, J.-L. (2007). „The HARPS search for southern extra-solar planets. XI. Super-Earths (5 and 8 M) in a 3-planet system“. Astronomy and Astrophysics. 469 (3): L43–L47. doi:10.1051/0004-6361:20077612. Посетено на 2008-08-18.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)