52 Европа

астероид

Европа (ознака за мала планета: 52 Европа) — 6-ти по големина астероид во Астероидниот појас, со пречник од над 300 км, иако не е соодветно масивен. Не е тркалезен, туку е обликуван како елипсоид со приближно 380×330×250 км.[4] Откриен е на 4 февруари 1858 година од Херман Голдшмит од неговиот балкон во Париз. Името е според Европа, која била граната од страна на Зевс во грчката митологија, име што го дели со месечината на Јупитер, Европа.

52 Европа
Откривање
ОткривачХерман Голдшмит
Откриено4 февруари 1858
Ознаки
Изговор/jʊˈrpə/[1]
Наречена по
Европа
1948 ЛА
Астероиден појас
Орбитални особености[2]
Епоха July 01, 2021
(јд 2459396.5, хелиоцентричен)
Афел3.444 ае (510 Gm)
Перихел2.75 ае (420 Gm)
3.095 ае (460 Gm)
Занесеност0.111
5.45 г (1989 д)
21°
Наклон7.48°
129°
343°
Физички особености
Димензииc/a = ,67 ± ,04[3]
(379±16)×(330±8)×(249±10) km[4]
Среден пречник
319 ± 4 km
315 ± 7 km[4]
Маса(24 ± 4)⋅1018 kg[3]
(22,6 ± 1,6)⋅1018 kg[lower-alpha 1][5]
Средна густина
1,41 ± ,23 g/cm3[3]
1,5 ± 0,4 g/cm3[4]
5.63 h[2]
0,057 ± ,007 (0,679 ± 0,017 BV, 0,338 ± 0,028 UB)[2]
Температура~173 K
max: 258K (−15 °C)[6]
C/CF[2]
6.48[2]

Физички одлики

уреди
 
3D модел на Европа

Европа е приближно шестиот по големина астероид по волумен. Најверојатно има густина од околу 1,5 g/cm³, типична за астероидите од типот C.[4] Во 2007 година, Џејмс Баер и Стивен Р. Чесли процениле дека Европа има маса од 1,9 ± 0,4 килограми.[7] Поновата проценка на Баер сугерира дека има маса од 3,27 ×1019 kg.[8]

Европа е многу темен јаглероден астероид од C-тип и е втор по големина од оваа група. Спектроскопските студии пронашле докази за оливини и пироксени на површината, и има одредени индикации дека може да има разлики во составот помеѓу различни региони [9] Тој орбитира блиску до семејството на астероиди Хигија, но Европа не е член.

Податоците од светлинската крива за Европа биле особено незгодни за толкување, толку многу што долго време нејзиниот вртежен период бил спорен (од 5 и пол часа до 11 часа), и покрај бројните набљудувања. Денес е утврдено дека Европа е програден ротатор, но точната насока на точките на нејзините полови останува нејасна. Најдеталната анализа покажува наклон или кон околу еклиптичките координати (β, λ) = (70°, 55°) или (40°, 255°) со неизвесност од 10°. Ова дава осен наклон од околу 14° или 54°, соодветно.

Во 1988 година било извршено пребарување за сателити или прашина што кружи околу овој астероид со помош на телескопот UH88 во опсерваторијата Мауна Кеја, но напорите се дале резултат.[10]

Набљудувања

уреди

Откриено е дека познатата катаклизмична променлива ѕвезда CV Aquarii, откриена во 1934 година, всушност била погрешна идентификација на 52 Европа.[11]

 
Анимирање на орбитата на 52 Европа 2000-2020
  Сонце  Земја ·   Марс ·   Јупитер ·   52 Европа

Наводи

уреди
 1. Noah Webster (1884) A Practical Dictionary of the English Language
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 JPL data Retrieved 2021-09-29
 3. 3,0 3,1 3,2 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име VLT.
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 Merline, W.J. (2013). „The Resolved Asteroid Program – Size, shape, and pole of (52) Europa“. Icarus. 225 (1): 794–805. arXiv:1301.5101. Bibcode:2013Icar..225..794M. doi:10.1016/j.icarus.2013.01.010.
 5. James Baer, Steven Chesley & Robert Matson (2011) "Astrometric masses of 26 asteroids and observations on asteroid porosity." The Astronomical Journal, Volume 141, Number 5
 6. „Архивиран примерок“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 14 May 2005. Посетено на 29 April 2006.
 7. Baer, James; Steven R. Chesley (2007). „Astrometric masses of 21 asteroids, and an integrated asteroid ephemeris“. Celestial Mechanics and Dynamical Astronomy. Springer Science+Business Media B.V. 2007. 100 (2008): 27–42. Bibcode:2008CeMDA.100...27B. doi:10.1007/s10569-007-9103-8.
 8. Baer, James (2008). „Recent Asteroid Mass Determinations“. Personal Website. Архивирано од изворникот на 2 July 2013. Посетено на 29 November 2008.
 9. Sawyer, Scott Raleigh (1 January 1991). „A High-Resolution CCD Spectroscopic Survey of Low-Albedo Main Belt Asteroids“. PhD Thesis. Bibcode:1991PhDT.......105S – преку NASA ADS.
 10. Gradie, J.; Flynn, L. (March 1988), „A Search for Satellites and Dust Belts Around Asteroids: Negative Results“, Abstracts of the Lunar and Planetary Science Conference, 19: 405–406, Bibcode:1988LPI....19..405G.
 11. „CV Aquarii identified with (52) Europa“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 14 February 2006. Посетено на 29 April 2006.

Библиографија

уреди

Надворешни врски

уреди


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „lower-alpha“, но нема соодветна ознака <references group="lower-alpha"/>.