23 Талија

астероид

23 Талијаастероид од Главниот астероиден појас откриен на 15 декември 1852 година од страна на Џон Хајнд.

23 Талија
Тридимензионален приказ на 23 Талија заснован на светлинската крива.
Откривање
ОткривачЏон Хајнд
Откриено15 декември 1852
Ознаки
1938 CL; 1974 QT2
Главен астероиден појас
Орбитални особености
Епоха 14 јуни 2006 (JD 2453900.5)
Афел484.663 Gm (3.240 ае)
Перихел301.483 Gm (2.015 ае)
393.073 Gm (2.628 ае)
Занесеност0.233
1555.679 d (4.26 a)
18.12 km/s
328.687°
Наклон10.145°
67.228°
59.311°
Физички особености
Димензии107.5 km
Маса1.3×1018? kg
Средна густина
2.0? g/cm³
0.0300? m/s²
0.0568? km/s
0.5128 d (12.308 h) [1]
Албедо0.2536 (geometric)[2]
Температура~164 K
Спектрален тип
S
9.18 (brightest)
6.95

Наводи уреди

  1. „Asteroid Lightcurve Paramaters“. Planetary Science Institute. Архивирано од изворникот 2006-06-14. Посетено на 2008-11-03.
  2. „Albedos Data Table“. Planetary Science Institute. Посетено на 2008-11-03.

Надворешни врски уреди