Зицендорф (германски: Sitzendorf) — општина во округот Залфелд-Рудолштат, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Зицендорф
Поглед на главната улица
Поглед на главната улица
Грб на Зицендорф
Зицендорф is located in Германија
Зицендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Залфелд-Рудолштат
Градоначалник Мартин Фридрих (ДХС)
Основни податоци
Површина 2,52 км2
Надм. височина 305 м
Население 765 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 304 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLF
Пошт. бр. 07429
Повик. бр. 036730
Портал www.sitzendorf-schwarzatal.de
Местоположба на Зицендорф во рамките на округот Залфелд-Рудолштат
Карта
Координати 50°38′0″N 11°10′0″E / 50.63333° СГШ; 11.16667° ИГД / 50.63333; 11.16667Координати: 50°38′0″N 11°10′0″E / 50.63333° СГШ; 11.16667° ИГД / 50.63333; 11.16667

ГеографијаУреди

Зицендорф се наоѓа во долината на Шварца на северниот раб од Тириншките Шкрилни Планини.

Соседни општиниУреди

Зицендорф се граничи со следниве општини (почнувајќи од север, надесно): Алендорф, Шварцбург, Дешниц, Унтервајсбах и Кенигзе.

Општински единициУреди

Зицендорф е поделен на Обер- и Унтердорф. Обердорф е помал дел, сместен на десниот брег на реката Шварца. Унтердорф е поголем дел, сместен на левиот брег на реката.

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди