Дешниц (германски: Döschnitz) — општина во округот Залфелд-Рудолштат, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Дешниц
Поглед на Дешниц
Поглед на Дешниц
Дешниц is located in Германија
Дешниц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Залфелд-Рудолштат
Градоначалник Клаус Бил
Основни податоци
Површина 6,31 км2
Надм. височина 415 м
Население 234 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLF
Пошт. бр. 07429
Повик. бр. 036730
Портал www.doeschnitz.de
Местоположба на Дешниц во рамките на округот Залфелд-Рудолштат
Карта
Координати 50°37′0″N 11°13′0″E / 50.61667° СГШ; 11.21667° ИГД / 50.61667; 11.21667Координати: 50°37′0″N 11°13′0″E / 50.61667° СГШ; 11.21667° ИГД / 50.61667; 11.21667

ГеографијаУреди

До 2015 година, местото било признаено покраинско одморалиште.

Дешниц се наоѓа во долина на Зорбиц во Природниот парк Тириншка Шума.

Општински единициУреди

Кон општината Дешниц припаѓа местото Бокшмиде.

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди