Координати: 21°30′N, 98°0′E

Шан е една од седумте држави на Мјанмар, кој го добила името по народот Шани. Претежно е рурална земја и главен град Таунџи.

ရုမ္‌းပ္ရည္‌နယ္‌
Шан

(yum: pranynai)

Податотека:Shanstateflag.png
Главен град Таунџи
Регион Источноцентрален
Површина 155.800 km²
Население 5,824,432[1]
Народи Шани, Бамари, Кинези, Англо-Бурмани, Качини, Дануи, Инти, Палаунг, Па-O, Индијци
Религија Будизам, Христијанство, Ислам, Хиндуизам
MyanmarShan.png

ГеографијаУреди

Шан се граничи со Кина на север, Лаос на исток, и Тајланд на југ. Исто се граничи и со другите мјанмарски држави и окрузи. Шан има површина од 155.800 км2, што е скоро половина од мјанмарската територија.

Административна поделбаУреди

Шан е поделен на три поддржави: Северна Шан Држава, Источна Шан Држава и Јужна Шан Државаи на 11 дистрикти.

ДемографијаУреди

Народот во Шан е провостепено поделен на 6 етнички заедници: Шани, кои според јазикот и културата се слични со Таите, Даи и Лао кои се будисти , потоа има Бамари, Кинези, Карени, Па-O и други.

ПоврзаноУреди

 
Рурален пејзаж.
 
Село во серверните делови
 
Типична Шанска куќа

НаводиУреди

  1. Извештај од пописот. Пописот на населението и домувањето во Мјанмар во 2014 година. 2. Непјидо: Министерство за имиграција и население. мај 2015. стр. 17.

Надворешни врскиУредиАдминистративна поделба на Мјанмар  
Окрузи:   Иравади |   Баго |   Магве |   Мандалај |   Сагаин |   Танинтаји | Јангон
Држави:   Чин |   Качин |   Каја |   Карен |   Мон |   Ракајн |   Шан
Самоуправувачки зони: Дану | Кокан | Нага | Па Лаун | Пао
Самоуправувачки округ: Ва
Сојузна територија: Непјидо