Координати: 22°0′N, 93°30′E

Чин е сместен во западниот сектор на Мјанмар. Главен град е Хака.

ခ္ယင္‌းပ္ရည္‌နယ္‌
Чин

(kyang: pranynai)

Главен град Хака
Регион Западен
Површина 36.018 km²
Население 478,801[1]
Народи Чинци, Бамари
Религија христијанство, Будизам
Податотека:MyanmarChin.png

Административна поделба

уреди

Чин е поделен на 2 дистрикта (Фалам и Миндат), 9 градски општини и 1355 села.

Население

уреди

Преку 80% од населението во Чин се Чинци, па следуваат Мрои, Хами, и Бамари. Има 473.000 жители со 55 жители на км2.

Зборот Зо ('Zo') е историско и оригинално име за Чинците кои живеат во Мјанмар, Индија и Бангладеш. Тие се близок нарот со Мизо народот од Мизорам (Индија)

Наводи

уреди
  1. Извештај од пописот. Пописот на населението и домувањето во Мјанмар во 2014 година. 2. Непјидо: Министерство за имиграција и население. мај 2015. стр. 17.

Надворешни врски

уреди
 
Традиционална облека на Чинците


Административна поделба на Мјанмар  
Окрузи:   Иравади |   Баго |   Магве |   Мандалај |   Сагаин |   Танинтаји | Јангон
Држави:   Чин |   Качин |   Каја |   Карен |   Мон |   Ракајн |   Шан
Самоуправувачки зони: Дану | Кокан | Нага | Па Лаун | Пао
Самоуправувачки округ: Ва
Сојузна територија: Непјидо