Координати: 17°0′N, 97°45′E

Kaрен е една од седумте држави на Мјанмар и позната е и по името Каренска република. Главен град е Паан. Контролата на провинцијата е поделена помеѓу владата на Мјанмар и и Каренските групи.

Kayin
Карен

(ka.yang pranynai)

Главен град Паан
Регион Јужен
Површина 30.383 km²
Население 1,574,079[1]
Народи Карени, Падаунг, Бамари, Шани, Па-О, Мони, Ракини
Религија Будизам, Христијанство, анимизам

Демографија уреди

Во Карен живеат 1.431.377 жители од кои мнозинството се Карени кои припаѓаат кон Христијанството и Будизмот . Христијаните се претежно Баптисти.

Административна поделба уреди

Карен е поделена на 3 дистрикти, 7 градски општини и 2092 села. Дистриктите се:

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Извештај од пописот. Пописот на населението и домувањето во Мјанмар во 2014 година. 2. Непјидо: Министерство за имиграција и население. мај 2015. стр. 17.

Надворешни врски уреди


Административна поделба на Мјанмар  
Окрузи:   Иравади |   Баго |   Магве |   Мандалај |   Сагаин |   Танинтаји | Јангон
Држави:   Чин |   Качин |   Каја |   Карен |   Мон |   Ракајн |   Шан
Самоуправувачки зони: Дану | Кокан | Нага | Па Лаун | Пао
Самоуправувачки округ: Ва
Сојузна територија: Непјидо