Чифлик (Делчевско)

село во Општина Делчево

Чифлик — село во Општина Делчево, во областа Пијанец, во околината на градот Делчево.

Чифлик

Стара куќа во селото

Чифлик во рамките на Македонија
Чифлик
Местоположба на Чифлик во Македонија
Чифлик на карта

Карта

Координати 41°56′39″N 22°46′48″E / 41.94417° СГШ; 22.78000° ИГД / 41.94417; 22.78000
Регион  Источен
Општина  Делчево
Област Пијанец
Население 31 жит.
(поп. 2021)[1]

Пошт. бр. 2000
Повик. бр. 033
Шифра на КО 09028
Надм. вис. 640 м
Чифлик на општинската карта

Атарот на Чифлик во рамките на општината
Чифлик на Ризницата

Географија и местоположба уреди

Селото се наоѓа во областа Пијанец, во средишниот дел на територијата на Општина Делчево, јужно од градот Делчево, на само неколку километри.[2] Селото е ридско, на надморска височина од 640 метри.[2]

Атарот зафаќа простор од 7,4 км2. На него преовладуваат шумите на површина од 572 хектари, на обработливото земјиште отпаѓаат 129 хектари, а на пасиштата 63 хектари.[2]

Историја уреди

Во XIX век, Чифлик било село во рамките на Малешевската каза на Отоманското Царство.

Стопанство уреди

Селото, во основа, има полјоделско-шумарска функција.[2]

Население уреди

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948—    
1953192—    
1961218+13.5%
1971214−1.8%
1981138−35.5%
ГодинаНас.±%
199167−51.4%
199468+1.5%
200251−25.0%
20218−84.3%

Селото е мало и е населено со македонско население. Така, во 1961 година броело 218 жители, додека во 1994 година бројот се намалил на 68 жители.[2]

Според пописот од 2002 година, во селото Чифлик живееле 51 жител, сите Македонци.[3]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живеел 31 жител, од кои 23 Македонци и 8 лица без податоци.[4]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население [5] 192 218 214 138 67 68 51 8
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[6]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[7]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]


Самоуправа и политика уреди

Селото влегува во рамките на Општина Делчево, една од малкуте општини кои не биле изменети со новата територијална поделба на Македонија во 2004 година. Во периодот од 1996-2004 година, селото било во рамките на некогашната Општина Делчево.

Во периодот 1950-1952, селото било во рамките на некогашната општина Делчево, во која влегувале градот Делчево и селата Очипала, Полето, Чифлик и Шопје.

Во периодот 1952-1955, селото било во рамките на тогашната Делчевска градска општина, во која покрај селото Чифлик се наоѓале градот Делчево и селата Бигла, Ветрен, Габрово, Град, Ѕвегор, Очипала, Полето, Стамер, Турија и Шопје.

Во периодот 1955-1996 година, селото се наоѓало во рамките на општината Делчево.

Избирачко место уреди

Во селото постои избирачко место бр. 0596 според Државната изборна комисија.[10]

На локалните избори во 2017 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 56 гласачи.[11]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 49 гласачи.[12]


Галерија уреди

Наводи уреди

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија (PDF). Скопје: Патрија. стр. 319. Посетено на 8 јули 2018.
 3. „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 8 јули 2018.
 4. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 5. Податоците за населените места Косово Дабје, Полето и Чифлик, согласно важечката територијална организација за време на Пописот од 1948 година, се вклучени во податоците за населеното место Делчево.
 6. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 7. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 8. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 9. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 10. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 8 јули 2018.
 11. „Локални избори 2017“. Посетено на 8 јули 2018.
 12. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски уреди