Едвард VII (англиски: Edward VII) бил крал на Велика Британија и Ирска, император на Индија (1901-1910), прв крал од династија Сакс-Кобург-Гота, која подоцна била преименувана како Виндзорска династија.

Едвард VII
Edward VII
Eduard VII.jpg
Портрет
Крал на Обединетото Кралство, Император на Индија (повеќе...)
На престол 22 јануари 1901 – 6 мај 1910
Крунисување 9 август 1902
Претходник Кралица Викторија
Наследник Џорџ V
Придружник Александеа Данска
Деца
Принц Алберт Виктор
Џорџ V
Луиза
Принцеза Викторија
Maud, Queen of Norway
Принц Александар Велшки
Полно име
Алберт Едвард
Династија Династија Сакс-Кобург-Гота
Татко Алберт фон Сакс-Кобург-Гота
Мајка Кралица Викторија
Почивалиште 20 мај 1910
Виндзорска палата
Потпис

Едвард бил син на кралица Викторија и принцот Алберт фон Сакс-Кобург-Гота. Поради фактот што неговата мајка долго време се задржила на престолот, тој за крал бил прогласен кога имал 59 години, кое пак означува дека тој најдолго се задржал на функцијата Принц на Велс од сите други британски монарси.[1] Денот на неговото крунисување било одложено поради тоа што тој добил апендицит, па морал да оди на операција. Неговата политика довела до создавање на пријателски односи со Франција и Русија. Тој одиграл голема улога при создавањето на Антантата. Тој бил првиот британски монарх кој ја посетил Русија.

Неговото управување, аналогно на неговата мајка, се познати како Едвардска ера. Со исклучок на Бурските војни (1899-1902), кои биле започнати во времето на неговата мајка, тој водел мирна политика. Големиот број на патувања надвор од границите на островот, на кралот Едвард го претвориле во еден од најпочитуваните водачи во светот. Голем дел од европските владетели му биле роднини, кое дополнително му дозволувало да води успешна надворешна политика. Често бил нарекуван Чичко на Европа.

НаводиУреди

  1. He was heir apparent for 59 years, 2 months and 14 days. The current heir apparent, Charles, Prince of Wales, could surpass this on 21 April 2011. He was Prince of Wales for 59 years, 1 month and 13 days; Charles could surpass this on 9 September 2017.
Монарси на Обединетото Кралство
 Кралство Велика Британија Ана | Џорџ I | Џорџ II | Џорџ III
 Обединето Кралство  Џорџ III | Џорџ IV | Вилијам IV | Викторија | Едвард VII | Џорџ V** | Едвард VIII** | Џорџ VI** | Елизабета II**
* Сите исто така монарси на Ирска | ** Исто така монарх на Комонвелтот